Středa, 2. července 2025, 18:15
Naděje na odchov želv obrovských v plzeňské zoologické zahradě se nakonec nenaplnily. Samice k překvapení všech chovatelů nakladla postupně tři snůšky vajec. Všechna ale byla nakonec neoplodněná. Podle zoologů není nic ztraceno. Želvy v Plzni jsou zatím mladé a s ohledem na svou dlouhověkost mají k rozmnožování ještě hodně času.
„Inkubace tří loňských snůšek želv obrovských skončila bohužel nezdarem. Po výrazném překročení udávané doby inkubace jsme se rozhodli vejce otevřít a potvrdit tak, že vejce byla neoplozená,“ informoval chovatel Karel Kodejš.
První snůšku 31 vajec nakladla samice loni v říjnu. Přesně o měsíc později nakladla dalších deset a na začátku ledna našli chovatelé ještě 11 vajíček. Všechna dali do inkubátoru a čekali. Kdyby se odchod podařil, šlo by o celosvětovou senzaci. Nikde jinde v Česku se to totiž nepodařilo a v rámci Evropy byla úspěšná pouze zahrada v Británii.
„Želva obrovská je druhem s pozdním dospívání. Studie na zvířatech v přírodě naznačují dosažení reprodukčního věku až okolo 25 let. Naše zvířata se vylíhla v roce 2002, letos jim bude 23 let,“ doplnil Kodejš s tím.
Zahrada aktuálně chová tři samce a tři samice želv obrovských. První kusy získala zahrada před 20 lety. Původně byly želvy v pavilonu s lemury. Do budoucna chce zoo postavit nový tropický skleník.
Želvy obrovské jsou se svými až 200 kilogramy a délkou krunýře 120 centimetrů spolu se želvami sloními největšími suchozemskými želvami. Pochází z atolu Aldabra v blízkosti Seychel a dožívají se nejméně 120 let. Za nejstarší želvu na světě je považován samec želvy obrovské Jonathan z ostrova Svatá Helena, u něhož se předpokládá, že se narodil kolem roku 1832, a letos by mu tedy mělo být 193 let.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám