Dnes, 16:02
Jak rychle mizí různé druhy rostlin a živočichů nebo jak se mění podnebí. Nejen to bude možné přesněji vyhodnotit díky projektu Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni (FAV ZČU). Na projektu BioClima se podílí vědci ze 37 evropských zemí i čínských institucí. Vede jej právě plzeňská fakulta.
Získané informace pomohou s hledáním účinné strategie na ochranu přírody a přizpůsobení se klimatickým změnám. Nové metody pracují s umělou inteligencí, díky které je možné zpracovávat rozsáhlá data. Vědci dál využijí satelitní snímky, drony i terénní senzory.
„BioClima představuje víc než jen výzkum – je to propojení myšlenek, dat a technologií napříč Evropou, směřující k řešení klíčových klimatických a biodiverzitních problémů dnešní doby. Zaměřuje se na posílení spolupráce mezi EU a Čínou a stanovuje nové standardy v oblasti globálního environmentálního monitorování a systémů včasného varování pro klima a biodiverzitu,“ řekl koordinátor projektu Tomáš Mildorf z FAV ZČU.
Projekt zahrnuje celkem osm pilotních lokalit v různých oblastech Evropy a částečně Číny, kde se budou testovat metody jednotného a harmonizovaného monitoringu. Jednou z pilotních oblastí je i Česká republika, konkrétně okolí Žďárska na Vysočině.
„Odborníci zde sledují, jak se příroda v zemědělské a lesní krajině mění pod vlivem klimatu. Do terénu se instalují senzory, které budou měřit například teplotu, vlhkost půdy nebo množství srážek. Na české části projektu se podílí Výzkumný a šlechtitelský ústav ovocnářský Holovousy a organizace Plan4all, která vznikla mimo jiné z iniciativy ZČU,“ doplnila Martina Batková, Referentka pro vnitřní a vnější komunikaci FAV ZČU.
Výzkum bude probíhat i například ve Finsku, v Rakousku, Rumunsku, Řecku nebo Belgii, ale také v oblastech evropské Arktidy.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám