V plzeňské zoologické zahradě mají hned dvojnásobnou radost. Narodila se tam dvojčata lemurů běločelých. Jsou už velmi aktivní a brzy se podle chovatelů vydají na první průzkumy okolí.
I přesto, že chovatelky nejdříve hlásily jedno mládě, velmi záhy bylo evidentní, že samice nosí dvojčata. „Nyní jsou mláďata již velmi aktivní a brzy začnou podnikat první průzkumné výpravy. Pohlaví zatím neznáme, ale jelikož se jedná o druh s pohlavním dimorfismem, relativně brzy budeme schopni poznat, zda máme samce či samice,“ přibližuje kurátorka Kristýna Rothová. Podle jejích slov bývají velmi často u lemurů dvojpohlavní dvojčata a v to doufají i tentokrát.
Lemuři běločelí jsou stálým druhem v Madagaskarské pavilonu. Aktuální chovný pár dali dohromady v roce 2020. „Hned o rok později se narodilo vůbec první mládě běločelého lemura v Plzni – sameček a další rok následovala samička. Ta bohužel dlouho čekala na odjezd do nového domova, a proto následovala dvouletá pauza,“ dodala Rothová.
Lemuři jsou poloopice žijící výhradně na Madagaskaru. Všech více než sto uznávaných druhů lemurů je dnes ohrožených v důsledku lovu a zásahů do krajiny. Lemuři se obvykle dorozumívají mňoukavými či houkavými hlasy, v rozčilení některé druhy pronikavě vřískají. Lemur běločelý žije výhradně na severovýchodě Madagaskaru. Je to vysloveně stromový druh lemura, který na zem sestupuje jen málokdy.
Pondělí, 5. května 2025, 18:01
Ošetřovatelé v plzeňské zoo bedlivě sledují dění u gibonů bělolících, jejichž charakteristický zpět neodmyslitelně patří ke zvukovým kulisám zahrady. V polovině dubna se tam narodilo mládě, které by mohlo být prvním úspěšně odchovaným v Plzni....
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám