Ošetřovatelé v plzeňské zoo bedlivě sledují dění u gibonů bělolících, jejichž charakteristický zpět neodmyslitelně patří ke zvukovým kulisám zahrady. V polovině dubna se tam narodilo mládě, které by mohlo být prvním úspěšně odchovaným v Plzni. Dřívější naděje bohužel nedopadly dobře a poslední případ navíc ukázal na zdravotní problémy rodičovského páru.
V polovině dubna se v plzeňské zoologické zahradě narodilo mládě gibona bělolícího. Chovatelé již několik týdnů mládě očekávali, protože březost na samici byla patrná. Se zveřejněním radostné zprávy ale zoo vyčkávala. Rodiče mláděte totiž v minulých letech podstupovali rozsáhlé léčení a nebylo jisté, zda mládě první dny přežije. Vše ale zatím vypadá dobře.
„Doufáme, že se toto mládě podaří odchovat, jelikož by bylo prvním gibonem bělolícím odchovaným v Plzni. Zatím se vše jeví dobře, mládě pije a aktivně se drží matky. Ta jej často ukazuje na venkovním ostrově, kde také mimo jiné i porodila,“ popisuje chovatelka Kristýna Rothová.
Úterý, 22. dubna 2025, 06:35
Pětiletou Cailu, která je asi nejznámějším šimpanzem v plzeňské zoologické zahradě, trápí několik měsíců vážné dermatologické problémy. Místy jí prosvítala kůže, později se začala škrábat. Po složitém odebrání vzorků měli chovatelé jasno. Jedná se o...
Zároveň věří, že se jim povede za pár let rozšířit i vnitřní ubikaci, aby měli giboni potřebný prostor. „Pro tyto primáty je velmi důležitá brachiace, což je typický houpavý pohyb pomocí ručkování, což jim současná ubikace neumožňuje,“ podotkla Rothová.
První giboni bělolící přišli do zoo v roce 2011, kdy nahradili předchozí druh gibon lar. Nejprve přijeli dva samci a v roce 2014 došlo k dopárování jednoho z nich samicí. První mládě na sebe nenechalo dlouho čekat a již v roce 2015 se zahrada těšila z nového přírůstku. Bohužel o rok později mládě uhynulo po nešťastném pádu do vodního příkopu.
„Další mládě se narodilo v roce 2019 a když v několika měsících uhynulo jeho pitva ukázala to, co následující roky trápilo i jeho rodiče – silná invaze střevních parazitů vedoucí k chronickým potížím s trávením. Od té doby jsou rodiče neustále monitorováni a v případě potřeby vždy přeléčeni. Na základě této anamnézy je nutno počítat s možnými komplikacemi během odchovu mláděte. My ale věříme, že do třetice všeho dobrého to zvládnou,“ uzavírá chovatelka.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám