Slavná kapitulace 11. tankové divize wehrmachtu ukrývá desítky let jedno tajemství

Autoři | Foto Richard Beneš, se svolením Zdeněk Roučka

Obávaná a velmi silná německá 11. tanková divize se vzdala na konci války 4. května 1945 ve Všerubech na Domažlicku. Kapitulaci přijal velitel 90. pěší americké divize. Šlo o nesmírně významnou událost v historii II. světové války. Američanům se vzdalo 9000 vyzbrojených vojáků s obrovským množstvím těžké techniky. Podle slov publicisty, historika a badatele Zdeňka Roučky, došlo ale k projednání i podpisu kapitulace na jiném místě, než uvádí pomník ve Všerubech.

„Vždy, když jsem projížděl přes Všeruby, tak jsem měl v paměti jednu konkrétní historickou fotografii zachycující kapitulaci. Za domem, před kterým jsou shromážděni vojáci je vidět, jak se tam zvedá stráň a svah nahoru. A když jsem projížděl kolem té první chalupy ve Všerubech, před kterou stojí pomník, tak jsem si pomyslel, že mi ta krajina vůbec nesedí,“ říká Zdeněk Roučka.

Když v roce 2022 připravoval webovou publikaci o 90. pěší divizi, znovu se ponořil do fotografií z okamžiku kapitulace. „Zaujal mě na ní ten mostek. Na základě toho jsem si otevřel druhou fotografii z interiéru chalupy, ve které probíhá samotné jednání o kapitulaci. Po zvětšení jednoho detailu je tam skrze okno toho domu vidět obrys kostelíka Sv. Anny na Tanaberku. A tehdy mi to došlo. Je to na úplně jinou stranu. Ze Všerub je vidět jen běžný zalesněný kopec a pole. Začal jsem pátrat a jsem přesvědčen o tom, že kapitulace nebyla projednána a podepsána uvnitř domu ve Všerubech, jak uvádí pomník. Vše se podle mě odehrálo na kraji nedaleké osady Hájek, která je součástí Všerub. Ten mostek je tam dodnes,“ popisuje exkluzivně pro Plzeňskou Drbnu výsledky svého bádání Zdeněk Roučka. 

Co předcházelo kapitulaci 11. tankové divize wehrmachtu?

30. dubna 1945 spáchal Adolf Hitler v Berlíně sebevraždu. Když se němečtí vojáci dozvěděli oficiální zprávu, že jejich Vůdce padl, většina z nich ztratila poslední vůli válčit. Nejdůležitější bylo dát se zajmout Američany a uniknout z dosahu pomstychtivým Rusů. Díky tomu americká 90. pěší divize zažila na samém konci své bojové mise opravdu velký úspěch. ​Veliteli generálmajoru Herbertu L. Earnestovi se 4. května v 16 hod. vzdal v jedné z chalup ve všerubské osadě Hájek sám velitel obávané 11. pancéřové divize generálporučík Wend von Wietersheim.

„Se svým Mercedesem tam přijel genpor. Wend von Wietersheim za doprovodu dvou US jeepů. V ten okamžik čítala jeho 11. tanková divize 9050 vyzbrojených vojáků, ale jen 6750 pocházelo z této tankové legendy. Ti zbývající byli slepencem z různých rozprášených vojenských seskupení. Divize však stále disponovala obrovským množstvím techniky. Šlo o 1120 druhů vojenských vozidel, 155 motocyklů, 85 obrněnců, 27 tanků a 59 děl. Divize neměla už potřebné počty tanků a chybělo jí především palivo. Některá technika tak musela být do kapitulačního prostoru tažena na lanech, jiná zůstala stát na bavorských cestách v širokém okolí. Celkové počty a bojová síla byly pro Američany překvapivým šokem,“ popisuje Roučka situaci na česko-německém pomezí.

O osobní zbraň německý generál nepřišel

Rozsáhlý a složitý kapitulační akt začal 4. května v 16 hod. ​Pod světlomety vše probíhalo celou noc až do odpoledních hodin následujícího 5. května. Německá chalupa ve všerubské osadě Hájek pod vrchem Tanaberk byla obklopena vojáky 359. pluku 90. pěší divize. Její velitel genmjr. Earnest dojednal podmínky kapitulace divize. Snímek z kapitulace zachytil sedícího genpor. von Wietersheima, jak ukazuje na mapě, kde všude se nachází jeho jednotky. Německý doprovod mezitím čekal napjatě venku.

„Když bylo vše dojednáno gen. von Wietersheim si venku vykouřil cigaretu, kterou mu podal jeho pobočník. I vojáci 90. pěší divize měli podle fotografie viditelně dobrou náladu, boje totiž skončily. Von Wietersheim s generálskou holí vydal okázale během jednání svojí osobní zbraň genmjr. Earnestovi, ten mu ji však s gestem důvěry vrátil zpět,“ řekl Roučka. Velitel ostřílené 11. tankové divize byl nositel mnoha řádů, včetně železných křížů. S divizí úspěšně bojoval nejprve v Rusku a od června 1944 pak na západní frontě. V dubnu 1945 ale už viděl, že se blíží konec a Německo válku prohraje. Fingoval proto nemoc, aby se vyhnul rozkazu bránit před Rusy Berlín.

Bezprostředně po podpisu kapitulace se němečtí vojáci podle kapitulačních podmínek spořádaně sjížděli za dohledu Američanů do Všerub, odkud pak měli pokračovat pod dohledem Američanů do německého vnitrozemí. Druhý výjezd byl určen přes obec Rittsteig za přechodem Svatá Kateřina u Nýrska. Aby mohli Němci odjet se svojí technikou, museli jim Američané poskytnout značné množství paliva proi jejich stroje. Vojáky z 11. tankové divize odvážely nákladní automobily k městu Kötzting. Tam proběhla jejich celková demobilizace. Zajatci se brzy mohli vrátit domů. Ti, jejichž bydliště okupovali Rusové, většinou v Bavorsku zůstali natrvalo.

Hodnocení článku je 84 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky kapitulace, 11. obrněná divize, 90. pěší divize, Všeruby, chalupa, Hájek, místo kapitulace, pomník

Komentáře

Václav Černý

Také si to myslím že to nesedí

Dnes, 15:54Odpovědět

Václav Černý

V které části osady Hájek by to mělo být?

Dnes, 15:27Odpovědět

Josef Balvín

Nechat fasisty utect. Chyba za zlociny, ktere spachali.

Dnes, 13:48Odpovědět

David Sechser

Trošku to nesedí..

Dnes, 07:48Odpovědět

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.