Lékaři napříč Plzeňským krajem evidují citelný nárůst počtu případů klíšťové encefalitidy. Meziročně jí onemocnělo o 48 procent pacientů více. Pomoci by podle odborníků mohla včasná vakcinace. Proočkovanost ale není v Česku zrovna velká. Alespoň jednu dávku nemá ani polovina populace.
Podle Českého hydrometeorologického ústavu jsou aktuálně klíšťata mimořádně aktivní a výjimkou není ani Plzeňský kraj. Klíšťata představují riziko zejména v podobě encefalitidy a lymeské borreliózy. Obě onemocnění nabývají v posledních letech na síle. Například v roce 2023 bylo v Plzeňském kraji hlášeno 25 případů klíšťové encefalitidy, loni jich bylo už 37. Jedná se tedy o citelný nárostů o 48 procent. V případě lymeské borreliózy bylo v roce 2023 registrováno v našem kraji 133 případů, v roce 2024 to bylo 156.
Jak odstranit klíště? Nejprve je vhodné použít dezinfekci, kterou se klíště zakápne a zároveň usmrtí. Klíště pak také trochu povolí a je snadnější ho odstranit. Následně ho pinzetou jemně vytáhneme kývavým pohybem a poté místo přisátí opět vydezinfikujeme.
Důvodem takového nárůstu může mít i poměrně nízká proočkovanost. Česko totiž ve srovnání se soudním Rakouskem významně zaostává. Zatímco u našich sousedů dosahuje proočkovanost na 81 procent, u nás nemá očkování více než polovina obyvatel. Statistiky uvádějí, že jen 48 procent obyvatel ČR si nechalo dát aspoň jednu dávku vakcíny. To ale nestačí. Pro plnou ochranu je třeba dodržet očkovací schéma zahrnující tři dávky. „Proti nákaze klíšťovou encefalitidou je skutečně účinné jedině očkování. Je to nejspolehlivější metoda, jak se vyhnout riziku prodělání nemoci a trvalým následkům,“ říká Dita Smíšková z Kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice Bulovka.
Toto onemocnění napadá mozek a může mít celoživotní následky. „Hospitalizace trvá i několik týdnů a po ní následuje dlouhá rekonvalescence, která může trvat až několik měsíců. Pacienti se mohou potýkat i s trvalými následky, mezi které patří chronická únava a vyčerpanost, bolesti hlavy, poruchy spánku nebo i ochrnutí končetin,“ doplňuje Hana Roháčová, primářka stejného pracoviště na Bulovce.
Klíšťata se vyskytují v městských parcích i na horách. Představa, že jsou pouze v lese nebo na loukách je velmi mylná. „Nakazit se můžete i v parku nebo na zahradě. Jaro je vhodnou dobou pro zahájení očkování, aby si tělo stihlo vytvořit dostatek protilátek ještě před hlavní sezónou klíšťat, nicméně očkování má smysl po celý rok. Pokud si najdete a odstraníte přisáté klíště a později pocítíte příznaky podobné chřipce, měli byste co nejdříve zkontaktovat svého praktického lékaře,“ doporučuje Roháčová.
Virus klíšťové encefalitidy se přenáší bezprostředně po přisátí klíštěte. U lymeské borreliózy rozhoduje při nákaze čas. K přenosu dochází zhruba po 24 hodinách po přisátí. Odborníci proto radí odstranit klíště co nejdříve a poté v následujících dnech kontrolovat, jestli se na místě přisátí netvoří červená skvrna. Proti lymeské borrelióze v současné době není k dispozici očkování, ale dá se úspěšně vyléčit antibiotiky.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám