Mýval severní totálně zdemoloval střechu rodinného domu. Majitelce vznikla škoda přes 100 000 korun

Autoři | Foto Pixabay, se svolením Karel Makoň

Mýval vypadá na první pohled jako naprosto roztomilé zvířátko, ale zdání klame. Dokáže se totiž velmi rychle změnit v naprostého ďábla, který důmyslně a nemilosrdně zlikviduje cokoliv si usmyslí. Své o tom ví majitelka domu v Liblíně na Rokycansku, které volně žijící mýval zdemoloval střechu.

„Mýval severní byl ještě nedávno pro naši přírodu neznámý druh severoamerické šelmy patřící do skupiny medvídkovitých. Dnes to je i u nás celorepublikově rozšířený problémový druh, který do naší přírody rozhodně nepatří,“ zdůraznil šéf plzeňské záchranné stanice živočichů Karel Makoň. Na důkaz tohoto tvrzení předložil fotografie z Rokycanska, kde se mýval severní nastěhoval pod střechu rodinného domu. Z fotografií je patrné, jakou škodu tam mýval napáchal. Oprava pak přišla majitelku na více než 100 000 korun.

Chovatelé mají povinnost do konce roku nahlásit zájmový chov invazních druhů

Mezi zvířata uvedená na seznamu invazních druhů patří: karas stříbřitý, mýval severní, norek americký, ondatra pižmová, psík mývalovitý, rak pruhovaný, rak signální, střevlička východní a již zmíněná želva nádherná.

Třetím rokem už platí v Česku pravidla pro invazní nepůvodní rostliny a živočichy z unijního seznamu. Lidé tyto druhy nesmí vypouštět, vysazovat, dovážet, převážet, uvádět na trh, ale i chovat nebo pěstovat na území EU. Pokud si však lidé svá zvířata do konce roku 2022 zaregistrovali a zajistili proti úniku, mohli si je podle ministerstva životního prostředí (MŽP) ponechat na dožití. Za porušení podmínek chovu hrozí až pokuta ve výši 100 000 korun.

„Klíčové je, aby majitelé živočichy z unijního seznamu nerozmnožovali, aktivně bránili jejich únikům a v žádném případě je nevypouštěli do přírody,“ informovala už dříve Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK). Z uniklých jedinců invazních druhů mohou poměrně rychle vzniknout životaschopné populace, které ohrožují naše původní druhy. Například u raka mramorovaného stačí jediná samice k tomu, aby vznikla rozsáhlá populace raků, a ta přenosem račího moru decimovala naše raky říční a kamenáče.

Hodnocení článku je 86 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky příroda, živočichové, invazní druh, mýval severní, mýval zničil střechu

Komentáře

Miroslav Kroulík

Úplně nejhorší svoloč jsou rasističtí náckové, Vávro árijče

Dnes, 00:50Odpovědět

Jan Vávra

A co černoši? To je nejhorší invazní druh,který škodí absolutně ve všem

Pátek, 18. dubna 2025, 12:25Odpovědět

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.