Rekonstrukce památkově chráněné budovy bývalých městských lázní v Plzni, kde by měla mít nově zázemí i galerie, se v původním termínu zcela jistě nestihne. Potvrdil to na jednání krajského zastupitelstva náměstek hejtmana Martin Záhoř (ANO). Podle jeho slov bude zastupitelstvo ještě řešit postup rekonstrukce i financování. Předchozí vedení kraje přitom hovořilo o tom, že do roku 2026 bude vše stavebně hotové. Podle kritiků politici tlačili na termíny, proto nevznikla ani veřejná architektonická soutěž.
„V programovém prohlášení uvádíte, že do konce tohoto volebního období zahájíte rekonstrukci bývalých městských lázní. V průběhu času byla prohlášení jednotlivých krajských politiků, že bude hotovo v roce 2026. Časový horizont se ale očividně posouvá. Co se změnilo? Zvažujete, že dáte znovu do hry architektonickou soutěž, po které volala odborná veřejnost? Vaším argumentem, proč soutěž nevyhlásit přeci bylo, že vás tlačí čas a bez soutěže bude možné dokončit projekt v co nejkratším možném čase,“ připomněla kolegům opoziční zastupitelka Lucie Kužílková (ODS)
Budovu v roce 2007 získala společnost TWB Praha za zhruba 24 milionů korun. Z lázní chtěla udělat hotel. K ničemu ale nedošlo. V objektu donedávna fungovalo pouze paintballové hřiště, jehož nájemné činilo 25 tisíc korun ročně. Plzeňský kraj říjnu 2022 budovu koupil za 120 milionů.
Její slova potvrzují i desítky architektů a stavebních inženýrů, kteří v otevřeném dopise kritizovali záměr zvolené metody Design&Build (Navrhni a postav). Podle předsedy České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě Roberta Špalka se tato metoda aplikuje spíše na dopravní, liniové stavby, kde jsou uživatelské a technické parametry jednoznačně definovatelné. „Absence jakékoliv soutěže při výběru autora architektonického řešení, které bude určující pro budoucí podobu objektu, a výstavba způsobem Design & Build zřetelně ukazují na prvořadý zájem Plzeňského kraje – rychlost výstavby,“ uvedli autoři dopisu.
Podle Martina Záhoře, náměstka hejtmana pro oblast investic a majetku, není téma architektonické soutěže aktuálně na stole. „Stupeň rozpracovanosti projektu je poměrně vysoký a máme i kladné stanovisko památkářů. Vycházíme z původního stavebního povolení,“ uvedl. Start přestavby památkově chráněného objektu se posunul mimo jiné také na žádost státních památkářů, kteří žádali o přezkum projektu.
Sobota, 8. června 2024, 12:50
Národní památkový ústav (NPÚ) neuspěl s přezkumem projektu na rekonstrukci městských lázní v Plzni včetně výstavby nové budovy Západočeské galerie. Jde o stavbu téměř za dvě miliardy korun, kterou připravuje Plzeňský kraj. Krajský úřad Ústeckého...
„V současné době se bude vyhlašovat veřejná soutěž na prováděcí projektovou dokumentaci, tak abychom ji měli do konce letošního roku, případně začátku příštího. Následně by měla být vyhlášena soutěž na zhotovitele této stavby s tím, že soutěž potrvá půl roku. Kdyby se nám ve druhé polovině příštího roku povedlo zahájit stavbu, tak to bude úspěch. Vlastní realizace potrvá zhruba tři roky,“ shrnul Záhoř.
Zastupitelé kraje loni v dubnu zrušili záměr vzít si gigantický dvoumiliardový úvěr na rekonstrukci lázní a výstavbu Západočeské galerie. Argumentovali tím, že o tom, zda si kraj vezme úvěr na lázně, rozhodne nová krajská reprezentace po podzimních volbách.
„Projekt dotvoříme a bude předložen k dalšímu odsouhlasení zastupitelstvu. Jestli to bude v celku nebo zda si budeme brát úvěr a další věci, tak to bude součástí rozhodování zastupitelstva. Jedná se o mimořádný finanční počin a určitě budete informování,“ ujišťoval Záhoř přítomné zastupitele.
V lázních, které 30 let chátraly, chce mít kraj multikulturní centrum. Má tam být hlavně Západočeská galerie, dále sál, klubovny a kanceláře pro krajské i neziskové organizace. Revitalizace odstartovala loni v lednu demoličními pracemi ve vnitrobloku. Zmizela například přístavba kotelny a páry. Na to navázaly vyklízecí práce.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám