Národní památkový ústav (NPÚ) neuspěl s přezkumem projektu na rekonstrukci městských lázní v Plzni včetně výstavby nové budovy Západočeské galerie. Jde o stavbu téměř za dvě miliardy korun, kterou připravuje Plzeňský kraj. Krajský úřad Ústeckého kraje, který stanovilo ministerstvo kultury jako odvolací orgán, potvrdil původní rozhodnutí plzeňských památkářů a námitky NPÚ zamítl.
Podle radního Pavla Stroleného (ANO) se už NPÚ nemůže odvolat a může se bránit jen soudně. Památkářům se nelíbil projekt od architektonického studia Evy Heyworthové. „Spor je o tom, jak má zvenku vypadat fasáda a kde mají být velká okna, s jejichž dispozicemi jsme hýbali. Potřebovali jsme dát druhou řadu oken o dva tři metry výš, aby nám to vycházelo na nové dispozice podlah sálů na cvičení a tanec," vysvětluje radní.
Budovu v roce 2007 získala společnost TWB Praha za zhruba 24 milionů korun. Z lázní chtěla udělat hotel. K ničemu ale nedošlo. V objektu donedávna fungovalo pouze paintballové hřiště, jehož nájemné činilo 25 tisíc korun ročně. Plzeňský kraj předloni v říjnu budovu koupil za 120 milionů.
Kraj už má stavební povolení na plány, které kdysi vypracoval plzeňský architekt Jan Soukup, které ale tehdy nepočítaly s výstavbou galerie a sály. Šlo o to, zda převáží právní nebo architektonický názor, uvedl Strolený.
„V lázních byly dokončeny bourací práce, vyklízí se prostory, pracuje se dál," sdělil. Letošní práce uhradí kraj ze svého, na bourací a vyklízecí práce půjdou nižší desítky milionů korun. Strolený připustil, že kdyby si kraj vzal úvěr, mohl by možná pokračovat rychleji. „Ale finále to zásadně nezbrzdí. Konec veškerých prací bude v roce 2026, možná o rok později," odhaduje.
Zastupitelé kraje v dubnu zrušili záměr vzít si dvoumiliardový úvěr na rekonstrukci lázní a výstavbu galerie. Soutěž na úvěr vyhlásil kraj loni v prosinci a oslovil šest bank, které podaly nabídky. S projektem opozice nesouhlasí a opakovaně upozorňovala, že stavba úplně nové galerie U Znovu, která už měla pozemek v centru Plzně a stavební povolení, by byla reprezentativnější a zřejmě levnější. Současné vedení kraje ji ale odmítlo a koupilo památkově chráněné lázně z roku 1932. Senátor a zastupitel Pavel Karpíšek (ODS) nesouhlasil s tím, že kraj nevyhlásil architektonickou soutěž a zadal projekt napřímo architektce Evě Heyworthové. Na to upozorňovaly v otevřeném dopise i desítky architektů a stavebních inženýrů.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.