Pouze jedno procento populace umí podle odborníku správě poskytnout první pomoc a zachránit tak lidský život. I z toho důvodu vznikl výukový program VR Rescue, který prostřednictvím virtuální reality a umělé inteligence proškolí lidi v poskytování první neodkladné pomoci. Na unikátním projektu se podílela kromě místní firmy i Fakultní nemocnice Plzeň, Český červený kříž a město. Projekt si ještě v tomto školním roce vyzkouší deset základních škol, postupně by měli kurzem projít všichni plzeňští školáci.
Výcvik VR Rescue probíhá ve virtuálním prostředí pod vedením AI instruktora. V praxi zabere lekce 15 až 20 minut a zahrnuje vyhodnocení situace, kontrolu dechu, přivolání pomoci i samotnou resuscitaci.
„Systém v reálném čase vyhodnocuje uživatelovy reakce a modifikuje scénář i výukový postup jeho aktuálním dovednostem. V praxi to znamená, že každý má svého vlastního virtuálního trenéra první pomoci, který se flexibilně přizpůsobuje individuálním potřebám. Simulace ve virtuální realitě jsou velmi realistické a každý si díky nim může bezpečně osvojit základy první pomoci,“ vysvětluje Václav Šimánek, ředitel Fakultní nemocnice Plzeň, která se stala odborným garantem programu.
Člověk tak získá v podstatě svého osobního trenéra a výcvik šitý na míru se zpětnou vazbou, kterou by na klasickém školení neměl šanci dostat.
Trénink nevyžaduje žádné předchozí zkušenosti s technologií virtuální reality ani se samotnou první pomocí. „Jeho jedinečnost tkví jednak v dostupnosti, ale i ve zpětné vazbě, kdy díky moderním technologiím každý obdrží na svůj e-mail certifikát a vyhodnocení s konkrétními daty, jak první pomoc poskytoval a v čem by bylo třeba se zlepšit, například rychleji stlačovat hrudník a podobně. Certifikát se navíc po čase sám připomene s tím, že je třeba ho obnovit,“ uvedl Marek Bárdy, ředitel společnosti VR Training s.r.o., která program VR Rescue navrhla.
Západočeská metropole se díky distribuci programu mezi veřejnost stane vůbec prvním městem na světě, které poskytne licenci do vybraných městských základních škol, zároveň zřídí první veřejně přístupný VR Point, který se stane základem pro budoucí síť pokrývající celou republiku, aby byl trénink první pomoci dostupný úplně všem. „Veřejný VR Point bude zřízen na místě, které bude nejlépe dostupné pro veřejnost, aktuálně se rozhoduje mezi mázhausem radnice nebo v budovou TechTower,“ doplnila náměstkyně primátora města Plzně pro oblast školství a cestovního ruchu Lucie Kantorová (ANO).
Už 18. června se v západočeské metropoli uskuteční akce VR Rescue 1000, jež odstartuje celorepublikovou kampaň. „V plzeňském TechTower a Techmanii chceme vytrénovat za pouhých osm hodin tisícovku lidí, přičemž se zapojí nejen účastníci přímo na místě konání, ale také všechny školy a firmy po celé České republice, které již platformu VR Rescue aktivně využívají,“ doplnil radní města Plzně pro oblast Smart Cities a podporu podnikání Daniel Kůs (Piráti)
Význam první pomoci pro přežití pacienta je obrovský, o to víc alarmující jsou data, která mají odborníci k dispozici. Ukazuje se, že první pomoc umí poskytnout pouhé jedno procento lidí, přičemž dalších 19 procent si myslí, že ji poskytuje správně, ale realita je bohužel jinde.
„Například pokud dojde k zástavě krevního oběhu, na záchranu postiženého zbývá jen několik málo minut, mozek začíná bez kyslíku odumírat během 3-5 minut. Než dorazí záchranáři, je proto nezbytně nutné zahájit kardiopulmonální resuscitaci, která pro postiženého znamená šanci na přežití. Potřebujeme, aby mezi námi bylo co nejvíc lidí, kteří umí reagovat,“ zdůraznila Jana Majrichová, viceprezidentka Českého červeného kříže, jenž je dalším odborným garantem projektu.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám