Snižovat počty divokých prasat na území města Plzně se daří už od roku 2023. I letos bude pokračovat dotační program, který poskytuje lovcům zástřelné za divočáky ulovené na honebních pozemcích na území města Plzně. Zástřelné za jedno prase činí tři tisíce korun. Na území města se v minulém dotačním období podařilo ulovit 536 divočáků.
Na okrajích Plzně a zejména kolem Valchy se lidé kvůli přemnoženým divočákům báli chodit do přírody a zejména tam pak venčit své psy. Divočáci v Plzni totálně zdevastovali například povrch fotbalového hřiště TJ Košutka ve Vinické ulici. Oprava zdevastované plochy a zabezpečení proti opětovnému poškození divokými prasaty se vyšplhala na celkem šest milionů korun. Jinde v Plzni napadli divočáci a zranili také několik osob.
„Dotační akce navazuje na program z roku 2024, který byl úspěšný. Jejím smyslem je snížit počty divokých prasat na území Plzně, která často pronikají do zastavěného území a páchají škody jak na městských, tak i na soukromých pozemcích,“ vysvětlil náměstek primátora města Plzně pro oblast dopravy a životního prostředí Aleš Tolar (STAN).
Cílem je podle slov náměstka Tolara také udržet populaci divokých prasat mimo hranice zastavěného území a pokračovat v loveckém tlaku na místech, kde se lovená zvěř vyskytuje. „Jedná se zejména o Litice, Valchu, Radobyčice ale i Červený Hrádek a Božkov. Severní část města je oproti předchozímu roku prasaty navštěvována minimálně. Situaci tam totiž výrazně pomohlo odstranění vegetačních krytů majiteli orné půdy,“ popsal Tolar.
Dotaci město Plzeň poskytne v případě, že žadatel v příslušné honitbě v období od 1. listopadu 2024 do 31. října 2025 odloví více než 61 divokých prasat. Za minulé dotační období, tedy od 1. listopadu 2023 do 31. října 2024, bylo odloveno celkem 488 kusů prasat. Z toho město v rámci předchozího programu proplatilo 204 kusů. Dalších 48 kusů bylo odloveno na nehonebních pozemcích.
Pátek, 14. června 2024, 16:02
Hřiště oddílu TJ Košutka v Plzni si oblíbili divočáci, kteří tam nadělali obrovskou spoušť. Klubu hrozilo, že bude muset hledat nové prostory, jelikož by opravu nedokázal sám zafinancovat. Nakonec mu pomohla finanční injekce od města, prvního obvodu...
Problémů s divokými prasaty v Plzni ubývá i díky jednání s majiteli pozemků v okrajových částech Plzně. „Vlastníky jsme požádali, aby o pozemky pečovali, řádně je zabezpečili a bioodpad vhazovali do určených nádob. Děkuji jim za důslednost. Bohužel ale v místech, kde lidé stále zakládají černé skládky s bioodpadem, monitorujeme i nadále větší výskyt prasat,“ sdělil Aleš Tolar s tím, že se jedná zejména o lokality na Valše a v Českém údolí.
Divoká prasata se přizpůsobila změnám prostředí a využívají to, co jim lidé ve městě nabízí, tedy skládky kolem zahrádkářských kolonií, rodinných domků a obytné zástavby, vyházené ovoce, ořechy a posekanou trávu. V neudržovaných a zarostlých zahradách a porostech keřů pak mají ještě příležitost se i ukrýt. Prasata se v příměstských oblastech vyskytují pouze v podzimních a zimních měsících, protože na polích a v lese není dostatek potravy.
Město také apeluje na majitele psů, kteří by se v uvedených lokalitách s výskytem divočáků měli chovat zvláště obezřetně. „Prosíme chovatele, aby své svěřence kvůli jejich bezpečnosti ponechávali na vodítku. Divoké prase samo na psa nezaútočí, ale v případě, že by je pes překvapil v místě jejich úkrytu, mohlo by ke střetu dojít,“ doplnila Dagmar Kaiferová Svobodová, vedoucí odboru životního prostředí plzeňského magistrátu.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Kde skončilo maso? Nikde není běžně k dostání a pokud je např. v Globusu, tak za nekřesťanskou cenu!!!