Počasí dnes0 °C, zítra2,5 °C
Sobota 22. února 2025  |  Svátek má Petr
Bez reklam

Český bobr to dotáhl až do světových médií. Jeho počin, který ušetřil státu miliony, opěvují i New York Times

Autoři | Foto Bohumil Fišer, Agentura přírody a krajiny ČR, CHKO Brdy

Zavalitý a zubatý kutil během krátké doby vyprojektoval a postavil to, co nějakou dobu připravovali ochránci přírody. Díky jeho hrázím se totiž podařilo obnovit mokřady kolem říčky Klabavy pod Dolejším Padrťským Rybníkem v CHKO Brdy. Správě této chráněné krajinné oblasti tím ušetřil zhruba 30 milionů korun. Této kuriozity si všimla i zahraniční média. O českém bobrovi se tak dočetli například čtenáři Zeit im Bild, New York Times, The Guardian nebo National Geographic.

„Bobr bez ohledu na povolení konal. Úřady se k akci odhodlávaly několik let.“ Tak zní jeden z mnoha titulků zahraničních médií. Brdský bobr zaujal Němce, Rakušany, Američany, Brity, ale i třeba Jihokorejce.

A o co vlastně šlo? Správa CHKO Brdy počítala s projektem obnovy revitalizace řeky Klabavy, jehož součástí měly být i nové přírodní mokřady. Bobr byl ale rychlejší a vyřešil dokonce i zvažované přehrazení obtočné strouhy. Státu tím ušetřili zhruba 30 milionů korun. 

První indicie, že se na Padrťsku objevil bobr sahají do roku 2020. Již o rok později začal bobr s postupnou stavbou hrází na Klabavě pod Dolejším Padrťským rybníkem v místě hradícího zařízení, které odvádělo vodu při vypouštění rybníka do lučních porostů. Tam si vytvořil své první zázemí.


S pobavením o bobrech informoval i ředitel pražské zoologické zahrady Miroslav Bobek.

Vykácel olšinu a upravil si terén pomocí nízkých hrázek v přeplavované louce. Další hráz vybudoval v místech po soutoku odtoku z rybníka a tzv. obtočné strouhy, kde převedl část vody do historického koryta Klabavy. Několik menších pomocných hrázek si vybudoval i na upraveném rovném korytě Klabavy. Vloni postoupil bobr dále do obtočné strouhy, kde vybudoval nejméně tři další hráze a vytvořil další rybníček, a pokácel několik mohutných topolů osik,“ vysvětluje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK).

Mokřad velmi účinně napomáhá zdržení vody, jak z obtočné strouhy, tak při vypouštění rybníků. To prospívá třeba raku kamenáči, pro jehož ochranu byla vyhlášena evropsky významná lokalita Padrťsko. Navíc je bobrem vybudovaný mokřad ideálním biotopem pro rozmnožování žab.

„Na Padrtích nyní žijí zřejmě dvě bobří rodiny. V Brdech se bobři vyskytují v oblasti Nových Mitrovic, a na řece Bradavě v okolí obce Hořehledy. Tam zatím žádné revitalizační zásahy větších rozsahů neprobíhají. V blízkosti CHKO Brdy bobr žije v okolí rybníků u obce Skořice a na Skořickém potoce a na řece Litavce v oblasti Trhových Dušník a Bratkovic,“ dodali ochránci přírody.

Podle odhadů žije aktuálně v ČR zhruba 15 tisíc bobrů. Stát proplácí škody způsobené bobrem na trvalých porostech či polních plodinách. Je také možné získat dotaci na opravu hráze poškozené bobřími norami z Operačního programu Životní prostředí. 
VIDEO: Tady normálně běhá bobr, líčil šokovaný muž. Zavalitý hlodavec si vykračoval kousek od hlavního nádraží

Tady normálně běhá bobr! Líčil šokovaný muž, který se dovolal na linku plzeňské městské policie. Chráněný živočich si spokojeně vykračoval po cyklostezce v blízkosti hlavního vlakového nádraží. Na místo okamžitě vyrazili strážníci z odchytové...

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Štítky bobr evropský, bobři, populace bobrů, výskyt bobra, bobr v Brdech, slavný Bobr

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Český bobr to dotáhl až do světových médií. Jeho počin, který ušetřil státu miliony, opěvují i New York Times  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.