Ukrajinských asistentů prevence kriminality je v Plzni šest. Se svými krajany řeší běžné záležitost i závažnější problémy, kdy si jejich pomoc vyžádá Policie ČR. Jedním z nich například Vladimir Skačkov, který v Plzni žije 16 let. Podle něj je důležité, aby Ukrajinci pochopili naše vyhlášky a zákony. To se týká například rozdělávání ohňů. Také mládež podle něj nemá moc ponětí, jak by mohla trávit volný čas a pak vznikají problémy s tím, že popíjí alkohol.
„Uvedu příklad. Je muž, který žije v ČR už řadu let a umí dobře česky, jeho manželka teď přijela a moc česky neumí. On jí zbije, ona zavolá policii a nedokáže popsat, co se stalo, protože nerozumí. On naopak ano a zamete to pod koberec. V těchto případech se mohou lidé obracet na nás jako na tlumočníky a stejně tak i policie,“ uvedl Vladimir Skačkov s tím, že s takovými případy, kdy je jich zapotřebí jako překladatelů, se setkávají zhruba dvakrát až třikrát za měsíc.
Spolu se svými kolegy dohlíží na pořádek ve městě. Procházejí vlakové i autobusové nádraží, parky i okolí úřadů. Pomáhají každé ráno na nejrušnějších přechodech u plzeňských škol a v nejednom případě pomáhali lidem, kterým se udělalo zle nebo našli pohřešovanou osobu. Jejich hlavním úkolem také je, aby cizinci pochopili, že u nás máme zkrátka jiné zvyklosti.
Čtvrtek, 6. února 2025, 06:35
Počet Ukrajinců žijících v západočeské metropoli se od vypuknutí války na Ukrajině téměř ztrojnásobil. Podle odhadů jich je v Plzni až 40 tisíc. Vstřícnost Plzeňanů ale v posledním roce nahradila vlna nenávisti, se kterou se cizinci setkávají...
„Naše mentalita je trochu jiná, máme jiné zvyky. Už se blíží jaro a rozdělávání ohňů. Již brzy zase bude debata, kde se dá a nedá grilovat. V Česku to funguje jinak. Tady nemůžete jít ven, rozdělat oheň a udělat si šašlik. Musíme respektovat pravidla země, kde žijeme. My tady na besedě nepatříme do skupiny, co tu dělá bordel, ale každý tu má své známé a kolegy a tyto informace bychom si měli předávat. Musíme pochopit, jak se tu máme chovat. Co můžeme získat a čím naopak můžeme Česku prospět,“ myslí si.
Na setkání městské policie a ukrajinské komunity zazněly v minulém týdnu i hlavní nešvary, kterých se tu cizinci dopouští. „Zejména se jedná o požívání alkoholu za volantem i v centru města. Problém vidíme hlavně u mladistvých ve věku od šestnácti do dvaadvaceti let. S touto skupinou se tu potýkáme čím dál častěji. V pátek a v sobotu požívají alkohol u večerek a pak vyrazí do města, kde se poperou mezi sebou nebo v tom lepším případě jen ruší noční klid. Je to poměrně malá skupina, ale občané města Plzně to vnímají jako snížení pocitu bezpečí,“ upozornil velitel Městské policie Plzeň Petr Nováček.
„Musíme pracovat s mládeží a říci, jaký mají výběr možností, jak trávit volný čas. Tuto situaci nezměníme lusknutím prstu, ale musíme vychovávat naši mládež a ukázat jim směr, aby nepopíjeli a nedělali nepořádek. Zákon platí pro všechny stejně a nezáleží, jestli jste Čech, Ukrajinec nebo Slovák,“ dodal Vladimir Skačkov.
Středa, 5. února 2025, 13:33
Na území Plzeňského kraje bylo od 1. ledna do konce roku 2024 registrováno celkem 8 996 trestných činů, což ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku činí pokles o 566 trestných činů. V samotné Plzni klesl o 86 počet případů registrované...
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Zatím zde nejsou vloženy žádné komentáře.