Na území Plzeňského kraje bylo od 1. ledna do konce roku 2024 registrováno celkem 8 996 trestných činů, což ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku činí pokles o 566 trestných činů. V samotné Plzni klesl o 86 počet případů registrované kriminality, oproti roku 2023. Celkem se v Plzni jednalo o 4303 případů. Loni kriminalisté v kraji vyšetřovali 13 vražd.
„Z počtu registrovaných případů se nám podařilo objasnit 3 686 trestných činů, což představuje objasněnost 41 procent. Dodatečně jsme v uplynulém roce objasnili 1 112 trestných činů, čili celkem bylo v roce 2024 objasněno 4 798 trestných činů. V minulém roce se v Plzeňském kraji počet registrovaných trestných činů pohyboval v naprosto stejných hodnotách jako v roce 2020, který patří společně s rokem 2021 mezi roky zasažené covidovou pandemií, tedy období doprovázené i sníženou mírou kriminality. Z provedeného srovnáním dat je zřejmé, že vývoj v oblasti počtu registrovaných trestných činů kopíruje vývoj v rámci celé ČR,“ informoval Petr Macháček, ředitel krajského ředitelství.
„O mírném nárůstu můžeme hovořit u násilných trestných činů spadajících do oblasti obecné kriminality. Těch jsme v minulém roce zaevidovali celkem 807, což představuje s předloňskými 755 případy nárůst o 52 trestných činů. Do násilné kriminality spadá celá škála trestných činů, nejen vraždy a ublížení na zdraví, ale i porušování domovní svobody, nebezpečné vyhrožování, týrání osoby žijící ve společném obydlí apod., přičemž právě u třech posledně zmiňovaných trestných činů jsme zaznamenali jejich nárůst,“ konstatovala mluvčí policie Pavla Burešová.
Celkem loni kriminalisté v Plzeňském kraji vyšetřovali 13 vražd. Jednalo se o sedm dokonaných trestných činů a šest trestných činů ve stadiu pokusu. „Většina těchto skutků je dosud ve fázi vyšetřování. Pokud se budeme zabývat otázkou, kdo se těchto trestných činů vražd měl dopustit, pak můžeme konstatovat, že ve většině případů jsou jimi čeští státní příslušníci, ve čtyřech zbývajících případech se pak jedná o osoby cizí státní příslušnosti. Ve většině případů byl útok proti poškozeným veden nožem a nutno dodat, že v naprosté většině se oběť s osobou útočníka znala či s ní byla v příbuzenském vztahu,“ uvedla mluvčí policie.
V oblasti mravnostní kriminality kriminalisté řešili 196 trestných činů. Objasnit se podařilo 101 případů. Nejčetněji byl pak v této kategorii zastoupen trestný čin znásilnění (66), následovaný trestným činem dětská pornografie a zneužití dítěte k ní (46) a trestným činem pohlavní zneužití (43).
Kriminalisté loni připravili a zrealizovali 99 akcí zaměřených na drogovou problematiku a v souvislosti s nimi zadrželi 82 osob. Celkově bylo trestní stíhání v souvislosti s drogovou kriminalitou zahájeno u 210 osob, z toho bylo 18 stíhaných cizinců. Při realizacích bylo zajištěno 1 100 gramů pervitinu, 24 kilogramů marihuany, 1 300 rostlin konopí, téměř 300 gramů kokainu a tisíce tablet léčiv sloužících k výrobě drog. Policisté zajistili také 988 tisíc korun a movité věci v hodnotách několika milionů korun, kdy se jedná o výpočetní techniku, mobilní telefony a věci sloužící k výrobě drog, jako je vybavení pěstíren rostlin konopí a laboratoře pro výrobu pervitinu.
Počet obviněných osob cizí státní příslušnosti ve sledovaných obdobích má spíše stoupající tendenci. Je nutné přihlédnout i k počtu cizinců žijících na území Plzeňského kraje, kdy má jejich počet každoročně vzrůstající tendenci. Poměrové zastoupení stíhaných osob cizí státní příslušnosti k jejich počtu na území Plzeňského kraje má pak ve sledovaných letech téměř stabilní charakter.
Za minulý rok bylo na území Plzeňského kraje zjištěno 16 případů tranzitní nelegální migrace, tj. osob, které vstoupily na naše území bez platného oprávnění. Od konce roku 2023 vzhledem k přijatým opatřením členských států Evropské unie na vnitřních i vnějších hranicích a také některých dalších států na „Balkánské cestě“ došlo k významnému omezení tranzitní nelegální migrace přes Českou republiku.
Celkem loni policisté v regionu vyhlásili celostátní pátrání po 1479 osobách. Nejvíce pátrání bylo po pobytu osob, útěku svěřenců a na základě vydání příkazu k zatčení. „Co se týče vyhlášení „osob v ohrožení“, pak v roce 2024 byla v Plzeňském kraji vyhlášena celkem v osmi případech, z toho se jednalo o dvě pohřešované děti s příznakem „dítě v ohrožení“ a šestkrát se jednalo o osoby splňující kritéria „seniora v ohrožení“. Ve všech těchto případech dosahovala míra úspěšnosti jejich vypátrání 100 procent,“ dodala na závěr mluvčí policie.
Jen malé procento Ukrajinců se dopouští protiprávního jednání. Plzeňané to ale vnímají zcela jinak a pocit bezpečí u nich rapidně klesl. Také o tomto tématu se hovořilo na debatě se zástupci ukrajinské ambasády, ukrajinské komunity a městské...
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.