sobota 4. července 2020 Prokop

Organizátoři letních táborů poslali otevřený dopis vládě, epidemiologové čekají na dopad postupného rozvolňování

Nad otázkou, kdy bude reálné otevřít letní dětské tábory, stále visí velký otazník. Vláda je zatím nepovolila a epidemiologové čekají na vyhodnocení situace. V nejistotě jsou teď především organizátoři táborů, kteří argumentují tím, že pokud se otevřou školy a obchodní domy, nevidí důvod k tomu, aby se tábory neuskutečnily.

Organizátoři táborů vládě poslali otevřený dopis. Rádi by iniciovali debatu o tom, za jakých podmínek bude možné tábory realizovat. „Jsme trochu zmatení situací, kdy jeden den večer vydá vláda harmonogram, ve kterém je uvedeno, že zotavovací akce pro děti bude možné pořádat. Zároveň je ale v jiném nařízení stanoven limit na 50 osob. Druhý den rezonuje médii, že tábory jsou reálné až od srpna,“ podotkl v dopisu předseda České rady dětí a mládeže Aleš Sedláček.

Na internetu se už objevila i petice, kterou podepsalo přes šest a půl tisíce rodičů, kteří souhlasí s tím, že by se tábory otevřít měly. „Děti nejsou ohroženou skupinou. Prarodiče, kteří je hlídají, ano. Virtuálního světa a sociálních sítí je až příliš, nenahradí to skutečné zážitky a opravdové vztahy. Rodičům je také potřeba ulevit,“ napsal Petr Kolomár. Stejný názor má i Petr Libich. „Přijde mi jako naprostá hloupost, aby byly otevřené obchoďáky, centra, divadla a kina, a přitom nebyl povolený pobyt v přírodě na 2 týdny,“ napsal k petici.

Stejnými důvody argumentuje v dopisu vládě i předseda Sedláček. „Riziko přenosu je zde, dle našeho mínění, menší nebo lépe kontrolovatelné než při rodinné rekreaci. Zajištění hygienických podmínek na táborech je dlouhodobě dobře nastaveno a sledováno a ve vlastím zájmu budou v tomto ohledu pořadatelé bezpochyby sami na sebe přísnější,“ uvedl.

O tom, kdy se tábory otevřou, rozhodnou následující týdny. „Epidemiologickou situaci vyhodnotíme nejdříve v polovině května. Momentálně nejsme schopni říct, kdy letní dětské tábory a celkově jakákoli hromadná setkání, budou. Nevíme, jaký dopad bude mít postupné uvolňování vládních nařízení,“ řekl epidemiolog Rastislav Maďar.

Panuje všeobecný optimismus, který se musí uhlídat

Epidemiologové na posouzení potřebují čas. Případný dopad z Velikonoc se totiž projeví zhruba za dva týdny. „Čekáme i na to, jaký dopad budou mít dvě vlny rozvolňování karanténního opatření. Když se nám nezhorší epidemiologická situace budeme mít větší jistotu, že vše bude postupovat podle časové osy. V optimistickém případě si dokáži představit, že bychom definovali kritéria tak, aby se dětské tábory mohly konat už v červenci. Rozhodně nic nechceme zdržovat, ale teď panuje všeobecný optimismus a když se to neuhlídá a spustí se všeobecné rozvolňování, tak se nám může zhoršit situace natolik, že budeme naopak zatahovat a nebudeme se moci bavit o hromadných akcích v řádu několika měsíců,“ uvedl Maďar. 

Vláda se otázkou letních dětských táborů ale bude ještě zabývat. „K této věci se určitě bude vracet. Zatím se řešil především nástup dětí do školy, maturity, přijímačky. Tedy to, co je momentálně nejaktuálnější. Zcela jistě se už brzy budou projednávat i opatření týkající se letních táborů,“ řekla tisková mluvčí vlády Jana Adamcová.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto Pixabay.com

Štítky letní dětské tábory, vláda, epidemiologové, otevřený dopis

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.