Počasí dnes-3 °C, zítra-3 °C
Pondělí 3. února 2025  |  Svátek má Blažej
Bez reklam

Chybí u nás klasické chudobince, říká ředitelka spolku K Srdci Lucie Vavrušková

Sami se potýkají s prostorovou tísní, přesto dál pomáhají lidem, kteří se ocitli na okraji společnosti. Řeč je o plzeňském spolku K Srdci, za jehož založením stojí Lucie Vavrušková. Jejím cílem je, aby lidé na ulici znovu objevili svou důstojnost a dostali šanci k návratu do běžného života. Bezdomovcům nabízí příležitost v podobě brigád. Denně se ale setkává s problémem, co s nemocným člověkem na ulici. Řešením by mohl být klasický chudobinec.

„V Plzni žije na ulici zhruba 400 lidí bez domova, z toho takových 40 žije přímo v centru města a jen s jednotkami z nich jsou nějaké problémy."

„Přála bych si, aby vznikly nové prostory, které budou co nejvíc bezbariérové, protože těch bariér vidím dnes a denně poměrně hodně. Například co se týče zdravotní péče. Jsou tu lidé, kteří nejsou dost nemocní na nemocnici a zase jsou až moc nemocní na azylový dům. A kde jsou? Na ulici, a to je špatně,“ popisuje Lucie Vavrušková, která před lety pracovala v nemocnici jako pastorační asistentka pro nemocné a k této problematice má velmi blízko.

„Kladu si otázku, jak tohle můžeme jako společnost morálně snášet a brát to v klidu. Dřív bylo normální, že ve městech byly chudobince, kam přišel ať už Čech nebo cizinec a mohl se tam vyspat, vymarodit a jít dál,“ říká Vavrušková.

„Věřím, že si pomoc zaslouží všichni.“

Lidi na ulici trápí celá řada problémů, ať už jde o zdraví, dluhy nebo závislosti. „Ta jejich situace je velmi křehká a je potřeba toho člověka po nějakém tom uklouznutí doprovázet dál. Lidé, kteří žili na ulici a měli problém s alkoholem, jsou ohroženi tím, že do toho mohou spadnout znovu. Je tedy potřeba, aby se o ně někdo trochu staral,“ uvedla. U některých je ale závislost tak velká, že se už z ní nedostanou. 

„Farář u nás vedle Naslouchárny zaopatřoval člověka, který byl nemocný a podepsal revers, protože je závislý na alkoholu a v nemocnici to nevydrží. A tito lidé umírají, za rok jich zemře až dvanáct. Jsou závislí, nemají pojištění a vypadávají ze systému, který by jim nějakou péči poskytl,“ podotýká Vavrušková.

Týpek nadával v kostele, tak jsem ho vyprovodil ven, říká strážce katedrály. Ještě nedávno žil na ulici

Roky squattoval nebo žil v provizorní chatičce, kterou dal dohromady díky vyhozeným věcem u popelnic. Dnes se pyšní titulem „strážce chrámu“. Sám je věřící a katedrálu sv. Bartoloměje v Plzni se svými kolegy hlídá od začátku roku. Jedná se o pilotní...

Spolek funguje v prostorách takzvané Naslouchárny, která vznikla rekonstrukcí prostor v Sadech Pětatřicátníků naproti kulturnímu domu Peklo. V minulosti je několikrát vykradli, nakonec to ale byli právě lidi bez domova, kteří nabídli, že pomohou.

Naším úkolem je mapovat terén a hledat cesty tam, kde nejsou. Jinak se věci nikdy neposunou dopředu, i když to trvá dlouho a často to nevyjde, musíme jít dál a zkoušet jiné možnosti."

„Když jsme si řekli, že končíme, přišel k nám Standa s Henriettou, kteří do té doby přebývali ve stanu a řekli, že nám budou prostory hlídat. Nastěhovali se, začali tam žít a tím se nám najednou rozšířil provoz. Za to, že mohou v těchto prostorách být, se nabídli, že se o ně budou starat, uklízet a podobně. Zároveň začali sloužit ostatním lidem každý den. Překvapilo nás to, že začali otvírat dveře, vydávat kafe, zalévat polévku z pytlíku, prát a sušit prádlo a vydávat ho,“ vyzdvihuje ředitelka snahu klientů.

Skromný objekt ale není nafukovací. „Jsme v prostorové tísni a je to teď až nesnesitelné. Je to naše největší bolest a trápení. Přáli bychom si mít větší prostory, ale mám pocit, že je to skoro nemožné. Působíme v Naslouchárně, kde se ve dvaceti lidech už skoro nepohnete. Někdy jich ale přijde dvakrát tolik. Je to hodně náročné,“ posteskla si Vavrušková.

Úklidy vnímají dobře klienti i veřejnost

Spolek K Srdci je  dobrovolné neziskové sdružení občanů, jehož cílem je podpora a doprovázení lidí v těžkostech sociálního, vztahového nebo existenciálního rázu. Cílem spolku je, aby lidé na ulici znovu objevili svou důstojnost a dostali šanci k návratu do běžného života. Bezdomovcům nabízí příležitost například v podobě úklidů. Tyto akce kvitují bezdomovci, město i veřejnost.  

„Jeden kluk bez domova, na otázku, co pro něj znamená jít na úklid a jestli je motivací ta stravenka, řekl, že úklidy jsou super a jeho hlavní motivací je to, že jdou někam jako parta. Že jim to dává obrovský smysl, protože dělají dobrou věc, za kterou jsou ocenění, že mají uznání, že se o nich nemluví špatně,“ uzavřela Vavrušková.

Bezdomovci pomáhají devět dní s úklidem a tříděním odpadu při festivalu v centru města díky novému projektu

S úklidem a tříděním odpadu během Festivalu na ulici tentokrát pomáhají v Plzni místní bezdomovci v rámci speciálního projektu. Získají tak nejen brigádu, ale i šanci na nový začátek. Festival na ulici, který se koná od 16. do 24. srpna, tak přináší...

 

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Zuzana Duzbabova

Štítky K Srdci, bezdomovectví, bezdomovci, lidé bez domova, pomoc lidem bez domova, Naslouchárna, chudobinec

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Chybí u nás klasické chudobince, říká ředitelka spolku K Srdci Lucie Vavrušková  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.