Údajná bomba v areálu Škoda Electric v Plzni. Anonymní volající opět zahrozil a zaměstnal desítky policistů i hasičů, kteří pomáhali s evakuací stovek osob. Za poslední týden jde v Plzeňském kraji o pátou výhrůžku. Dvakrát policisté zasahovali v objektech Okresní správy sociálního zabezpečení, jednou pohrozil volající výbušninou v budově Krajského soudu v Plzni i v prodejně s elektronikou. Za šíření poplašné zprávy přitom hrozí i několikaleté vězení.
„Na linku 112 bylo přijato anonymní oznámení o uložení bomby v areálu Škoda Electric v ulici Průmyslová v Plzni. Nyní v souvislosti s tímto oznámením provádíme na místě bezpečnostní opatření. Žádáme veřejnost, aby respektovala pokyny policistů,“ informoval policejní mluvčí Ondřej Hodan v úterý dopoledne. „Na místo vyjelo pět hasičských jednotek včetně dvou evakuačních autobusů z Košutky a Doubravky,“ doplnil mluvčí krajských hasičů Petr Poncar.
Bezpečnostní opatření, během kterého došlo k evakuaci několik stovek osob a prohlídce prostor, jsme ukončili s tím, že jsme nenalezli žádný podezřelý předmět. Nyní se budeme zabývat tím, kdo tuto poplašnou zprávu šířil.
— Policie ČR (@PolicieCZ) January 21, 2025
Pondělí, 20. ledna 2025, 13:35
Neuběhl ani týden od nahlášení bomby v budově Okresní správy sociálního zabezpečení v Plzni a už policisté zasahovali na sociálce znovu. Tentokrát v Klatovech. Po výbušnině pátraly policejní hlídky i speciálně vycvičený pes. Stejně jako v prvním...
Není to ale zdaleka první výjezd. V posledním týdnu vyjížděly záchranné složky k takovým oznámením takřka denně. Například 14. ledna prověřovali policisté uložení výbušniny v budově Krajského soudu v Plzni. Jen o dva dny později sledovali Plzeňané velké manévry na rušné Americké třídě. Tam neznámý volající oznámil uložení nástražného systému v objektu Okresní správy sociálního zabezpečení. Na místo vyjížděly evakuační autobusy, policisté uzavřeli ulici a nejezdila ani hromadná doprava. Z preventivních důvodů policisté vyklidili i nedalekou základní a mateřskou školu. Ani v jednom případě se žádná bomba nenašla. V rychlém sledu pak následovalo oznámení na sociálce v Klatovech a v blíže nespecifikované prodejně s elektronikou.
Prověřování oznámení o uložení bomby má svůj daný scénář. V pohotovosti je policie, psovodi, hasiči i záchranáři. V mnoha případech jsou ale tyto výjezdy zcela zbytečné. Policie proto připomíná, že za falešný telefonát může pachatel vyfasovat několik let za mřížemi. „Pachateli hrozí až tříletý trest,“ potvrdila Plzeňské Drbně policejní mluvčí Michaela Raindlová. Pokud tak „vtipálek“ jednal opakovaně, může se trest vyšplhat na pět let. V ojedinělých případech, kdy vznikne škoda velkého rozsahu, může být pobyt ve vězení ještě o tři roky delší.
Čtvrtek, 10. října 2024, 08:31
Uložením nástražného výbušného systému v objektu okresního soudu v Plzni vyhrožoval čtyřiatřicetiletý muž, kterého se později policistům podařilo zadržet při dramatické honičce. Ujížděl před nimi na kradené motorce. A to není zdaleka všechno, čeho...
Kromě pobytu za mřížemi se může takový telefonát i pěkně prodražit. Na konečné faktuře se tak objeví náklady spojené se zásahy či evakuací osob. Újma mnohdy vzniká také právnickým nebo fyzickým osobám. Například, když někdo ohlásí bombu v podniku, který tím přichází o zisk. „V takovém případě poškozenou firmu poučíme a ona se posléze může připojit k trestnímu řízení, kde bude žádat o náhradu škody,“ doplnila mluvčí. Zlomyslný hovor tak nakonec vyjde na desítky tisíc korun, možná i více.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.