Po loňské nejistotě, kdy se do posledních chvil lavírovalo, zda na Silvestra s pochodněmi v rukou podle tradice sjíždět na lyžích šumavskou sjezdovku Šance nebo sejít pěšky, už je letos jasno. Nejprudší českou sjezdovku, byť je zatím pro veřejnost uzavřena, zdolají členové místní horské služby s pochodněmi v rukou na lyžích.
„Slavný silvestrovský sjezd Šancí na šumavském Špičáku se v současné podobě koná od roku 1972. Celkově jde ale od roku 1948, kdy byla na Špičáku zavedena horská služba, už o 64. podobné rozloučení se starým rokem. Tehdy se však jezdilo na jiných sjezdovkách,“ informoval Karel Samec, mluvčí lyžařského areálu Ski&Bike Špičák.
„Lyžařský areál, který horské službě s akcí každoročně pomáhá, zajistí vyvezení lyžařů lanovkou okolo 17. hodiny na vrchol Špičáku. Ti se s pochodněmi dolů spustí okolo 17,30 hodin. Samotného sjezdu Šance se veřejnost nemůže kvůli obtížnosti trati, navíc sjížděné téměř potmě, zúčastnit. Je pro ni ale už od 17 hodin připraven kulturní program s hudbou, občerstvením a rozdělaným ohněm na dojezdu nejprudšího úseku sjezdovky, kousek nad výstupem z vleku Spodní Šance,“ uvedl šéf střediska Vladimír Kasík.
Na botách se Šance na Silvestra sbíhala s pochodněmi naposledy v roce 2022, předtím ještě v letech 2006, 2015, 2016, 2019. Loňský rok 2023 se nakonec podařil realizovat na lyžích. Čtyřikrát byla akce od roku 1972 úplně zrušena, dvakrát kvůli nedostatku sněhu a taktéž dvakrát kvůli proticovidovým opatřením, proto jde teprve o 48.ročník. „V roce 2006, kdy řádil orkán Kyrill, pak sešli jeho účastníci sjezdovku poprvé na botách. Původ této tradice ale sahá už do roku 1948. V roce 1951 musela být kvůli vymezení tehdejšího hraničního pásma přerušena a obnovena byla znovu v zimě 1957. Tehdy se ale sjížděly jiné sjezdovky i úseky,“ dodal k historii Kasík.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.