Seznamte se s Prokopem. Je to pořádný kocour a je nováčkem v Českém lese, kam naštěstí ve zdraví doputoval po dobrodružné a nebezpečné cestě. Prokop je mladý rys, který se narodil loni na jaře bavorské kočce Malu v Nationalpark Bayerischer Wald nedaleko od Zwieselu. A jak už to tak u rysů bývá, musel si i tento mladý kocour najít vlastní teritorium, které teď bude obývat.
„Ve věku zhruba jednoho roku opustil rys Prokop domovský okrsek své matky a vydal se na cestu hledání vlastního teritoria. Jeho migrační trasa je úctyhodná. Vzdušnou čarou se jedná o vzdálenost 60 kilometrů. V reálu ale mohl ujít i dvojnásobnou vzdálenost,“ informuje společnost Alka Wildlife, která se zabývá výzkumem, sledováním a ochranou volně žijících živočichů.
Při svém putování se Prokop střídavě pohyboval na území Bavorského lesa a české Šumavy. Překonal dvě vysoce nebezpečné silnice. Nejprve silnici E53 z Klatov přes Železnou Rudu do Německa, která je navíc kombinovaná s mezinárodním železničním koridorem. Přešel i silnici I/26 z Domažlic do Furth im Wald, která dále pokračuje už jako dálnice. Na obou silnicích bohužel jiní rysové v minulosti umírali. Jedná se o vysoce frekventované mezinárodní tahy.
Několik dalších rysů migrujících v této oblasti se také stalo obětí lovců a pytláků za účelem získání trofeje. I když tím riskují vysokou pokutu a soud vzhledem k tomu, že se jedná o přísně chráněného živočicha. Z poslední doby jsou známé dva takové případy. U Nýrska na Klatovsku našli celníci v mrazáku jednoho lovce dva rysy. Byli připraveni pro preparaci. Další případ je z Prachaticka, kdy byl také upytlačen rys a už je vypreparovaný.
„Jsme proto moc rádi, že Prokop tuto nebezpečnou trasu do Českého lesa zvládl a přejeme mu, ať se mu daří. A hlavně - ať mu tam brzy přijde i nějaká rysí kočka,“ vzkazují mladému kocourovi experti z Alka Wildlife.
Pátek, 18. března 2022, 11:00
Až tříletý trest si mohl vyslechnout předseda jednoho z mysliveckých sdružení na Klatovsku. Policie u něj při domovní prohlídce našla tělo mrtvého rysa a další vypreparované chráněné živočichy jako jsou bobr nebo tetřev. Od okresního soudu však...
Rysové byli v minulosti v Česku zcela vyhubeni. Jejich návratu pak významně pomohlo vypuštění v 70. a 80. letech na Šumavě a v sousedním Bavorském lese. „Česko-bavorsko-rakouská populace byla stejně jako mnohé další reintrodukované populace v západní a střední Evropě založena z poměrně malého počtu vypuštěných rysů a je od ostatních populací izolovaná, což potvrdil náš výzkum," uvedla už dříve vedoucí genetického monitoringu rysa z AV ČR Jarmila Krojerová.
V západní a střední Evropě sílí snahy posilovat populace vypouštěním nových rysů odchycených v jiných oblastech nebo pocházejících z chovů v zoologických zahradách. Podle vědců ale zatím genetická data neukazují, že by byl takový zásah na Šumavě nutný a populaci by mohl spíše uškodit. Na české straně hranice bylo v minulosti vypuštěno 17 rysů, na bavorské straně jich bylo méně než deset.
Šumavská populace rysa se rozkládá na 13 000 kilometrech čtvrtečních. V česko-bavorsko-rakouské populaci žilo podle údajů z roku 2023 zhruba 120 zvířat. Ohrožuje je pytláctví i stále častější srážky s auty. „Pro udržení dlouhodobé životaschopnosti populace v takto geograficky limitovaném prostředí, je třeba zlepšit průchodnost krajiny a pomoci tak přirozenému propojení s okolními populacemi, aby došlo k přirozenému genovému toku, a tím ke zvýšení genetické diverzity. Tak by se populace mohla stát zcela soběstačnou a dobře fungující," dodala Josefa Volfová z Hnutí DUHA Šelmy.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.