Počasí dnes-3,2 °C, zítra-0,2 °C
Středa 22. ledna 2025  |  Svátek má Slavomír
Bez reklam

Plzeňská fakultní nemocnice spouští nový dobrovolnický projekt, zaměří se na pacienty po mozkové příhodě

Plzeňská fakultní nemocnice získala od ministerstva zdravotnictví ocenění za rozvoj dobrovolnictví. Této činnosti se věnuje od roku 2005. Mezi nejnovější projekty patří pomoc pacientům na Neurologické klinice. Dobrovolníci za nimi dochází během hospitalizace a pak i po propuštění domů. Pomáhají jim potom třeba s nákupy a hrají hry, které rozvíjí motoriku a paměť.

Do fakultní nemocnice dochází přes sto dobrovolníků, aby v době hospitalizace potěšili pacienty. Povídají si s nimi, hrají hry nebo si čtou. Nejnovějším projektem je rodinné dobrovolnictví a také pomoc pacientům na Neurologické klinice. Při cévní mozkové příhodě je zásadní, aby se pacient dostal do nemocnice včas. „Léčba slouží především k zachování hybnosti pacienta, k zachování řeči a dalších neurologických funkcí. Denně do FN Plzeň na neurologickou kliniku přijíždí kolem pěti pacientů, kterým poskytujeme tuto akutní péči,“ popisuje Jitka Rokytová, primářka Neurologické kliniky FN Plzeň.

Fakultní nemocnice v Plzni jako první v republice přichází s unikátním projektem Rodinného dobrovolnictví

Dobrovolnictví má ve FN Plzeň dlouholetou tradici, ale rodinné dobrovolnictví je naprostou novinkou. Cílem je, aby osamělí pacienti měli aspoň na chvilku společnost. V rámci tuzemských nemocnic se dokonce jedná o vůbec první takovýto projekt....

Ne každý pacient ale má to štěstí, že na něj doma někdo čeká. I proto přišla nemocnice s nápadem na oslovení dalších dobrovolníků. „Vymysleli jsme, že by dobrovolník chodil za pacientem za hospitalizace k nám na kliniku a pokud by se jim povedlo navázat přátelství, stal by se součástí jeho rodiny. Po propuštění by ho doprovázel na nákup, procházky a podílel se na sociální rehabilitaci. Hrál by s pacientem karty a pexeso, čímž by rozvíjel jeho paměť a řeč,“ přiblížila Lucie Posseltová, vrchní sestra Neurologické kliniky FN Plzeň.

„Není to tak dávno, co na cévní mozkovou příhodu zemřela moje maminka. A proto, když jsem se dozvěděla o tomto novém projektu, vůbec jsem neváhala a skrze Dobrovolnické centrum Totem jsem se přihlásila. Pomáhat je tak snadné. Mě osobně ohromně naplňuje a pozitivně nabíjí,“ potvrzuje dobrovolnice Julie Strnadová.

Nemocnice spolupracuje s neziskovkami

Pro zajištění dobrovolníků je pro nemocnici zásadní spolupráce s neziskovými organizacemi. Například už zmíněný Totem se do projektu zapojil už na samém počátku. „Zájemce aktivně vyhledává, proškoluje, uzavírá s nimi smlouvu a pak je propojí s naší nemocnicí, kde proběhne proškolení dle metodiky FN Plzeň s naším koordinátorem dobrovolnictví,“ vysvětluje náměstkyně pro ošetřovatelskou Andrea Mašínová.

FN Plzeň spolupracuje také s Dobrovolnickou Regionální Agenturou DoRA, Loutkami v nemocnici, Zdravotními klauny, Chance 4 Children nebo IFMSA. Nejčastěji dobrovolníci docházejí na půdu Dětské kliniky, společnost dělají seniorům na LDN, pobytové sociální péči či geriatrii, pacientům na Onkologické a radioterapeutické klinice, Psychiatrické klinice a nově i v provozech dlouhodobé intenzivní péče. Idea je rozšířit dobrovolnictví na další pracoviště.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto FN Plzeň

Štítky dobrovolnictví, nemocnice, FN Plzeň, rodinné dobrovolnictví. Neurologická klinika, pacienti po mrtvici

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Plzeňská fakultní nemocnice spouští nový dobrovolnický projekt, zaměří se na pacienty po mozkové příhodě  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.