Novodobí otrokáři stále zneužívají ukrajinské uprchlíky. Jednou z mnoha jejich obětí byla i těhotná žena, která se bála, že jí vyhodí ze zaměstnání. Dál pracovala, nechodila na prohlídky k lékaři a ze stresu nakonec předčasně porodila a přišla o miminko. Na problém se snaží upozornit Diakonie Západ, která denně pomáhá cizincům v podobných situacích.
Cizinka se statutem dočasné ochrany pracovala ještě letos počátkem roku přes jednu agenturu ve skladu nedaleko Plzně. Když otěhotněla, začala se bát o práci. Běžnou praxí totiž bylo, že těhotné nebo nemocné ženy z práce vyhodili. Gynekologa navštívila až v pátém měsíci těhotenství. Poté se spojila s ukrajinskými koordinátory z agentury. Ti jí slíbili, že vše vyřídí a vzkázali, aby dál pracovala. Poslechla je. Až v sedmém měsíci těhotenství potkala terénního pracovního Diakonie Západ a spolu s ním se spojila s gynekologem. Těhotenství označil za rizikové.
„Z agentury ji však sdělili, že není možné jít na mateřskou ani ´rizikové těhotenství´ (nemocenskou), protože na to uprchlíci s dočasnou ochranou nemají nárok a že tedy bude její smlouva ukončena. Žena bohužel v důsledku stresu, nesledovaného těhotenství a dalších komplikací porodila předčasně a dítě zemřelo,“ uvedl Viktor Rumpík, koordinátor ukrajinských aktivit Diakonie Západ. Podle jeho slov je i toto důsledek nekalých praktik v agenturním zaměstnávání. Podobných příběhů, kdy zaměstnavatel nejednal fér, má Diakonie stovky.
Praxe některých zaměstnavatelů se dá podle Diakonie přirovnat k novodobému otrokářství. Třeba zápočtový a evidenční list důchodového pojištění, na které má nárok každý zaměstnanec při ukončení pracovního poměru, pracovníci některých agentur nedostávají. Stejně tak si mohou nechat zdát o proplacení nemocenské nebo dodržení výpovědní lhůty.
Služba Terén, která pod Diakonii Západ spadá, pomáhá denně cizincům v situacích spojených s pobytem a zaměstnáváním v Česku. Pomoci s prevencí pracovního vykořisťování uprchlíků z Ukrajiny má také aktuální projekt “Boj proti pracovnímu vykořisťování: Podpora ukrajinských uprchlíků v Plzeňském kraji“. Cílem je přímá kontaktní práce a odborné sociální poradenství v terénu i v ambulanci. Projekt zaštiťuje International Organization for Migration, mezivládní organizace Spojených národů.
„Nabízíme odborné sociální poradenství i základní konzultaci pracovně právních problémů, a to formou terénních výjezdů do lokalit v celém Plzeňském kraji. Dále nyní realizujeme také projekt Week of Compassion. V rámci něj bude tým pracující s ukrajinskými uprchlíky posílen o pracovníka, který bude vyjíždět do vzdálenějších lokalit Plzeňského kraje, kde je zvýšené riziko manipulativního chování ze strany zástupců pracovních agentur, dominantních osob z řad ukrajinské komunity či naopak v lokalitách zcela odříznutých od informačních kanálů a zejména bez odborné podpory,“ vysvětluje Rumpík. Tento asistent bude cizincům rozdávat informační materiály a poskytne jim možnost podpory v rámci Diakonie Západ ohledně české legislativy, pobytových záležitostí, humanitárních dávek i dalších práv a povinností.
V případě potřeby může tento pracovník také poskytnout přímou podporu v terénu, jako je doprovod na úřad, předání kontaktů na školy, zdravotnická zařízení a podobně. „Cílem totiž je, aby každý cizinec znal rizika hrozící obchodovaným a komerčně zneužívaným osobám a byl dobře informovaný o možných způsobech řešení situace, které však bohužel často selhává na strukturálních i individuálních bariérách,“ dodala Barbora Uldrychová, vedoucí oddělení komunikace Diakonie Západ.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.