Na počátku byl nápad spojit Plzeň s moderními technologiemi. Po deseti letech se z toho vyklubalo evropské prvenství ve využívání dronů jako součást integrovaného záchranného systému (IZS). Tak jako v Plzni nikde jinde v Evropě městské drony nepracují. Například loni měl tým dronařů 113 ostrých výjezdů s IZS. Konkrétně vyjel tým k 52 dopravním nehodám, osmi požárům a ve 25 případech pátrali po pohřešovaných osobách.
Před deseti lety Plzeň zakoupila první bezpilotní letouny a byla tak prvním městem v Česku, které získalo povolení s drony létat. Za dobu deseti let ušly Drony SIT obrovský kus cesty. Staly se průkopníky v inspekcích mostních konstrukcí a špičkou ve spolupráci s integrovaným záchranným systémem.
„Na počátku jsme měli vizi spojit Plzeň s moderními technologiemi. Po deseti letech jsme získali evropské prvenství ve využívání dronů v IZS. Tak jako v Plzni nikde jinde v Evropě městské drony nepracují. Jen u nás zachraňují lidské životy, chrání majetek, asistují u velkých požárů, dokumentují dopravní nehody, pomáhají záchranářům a vyvíjejí vlastní aplikace. Dronaři mají své místo i v Plzeňském inovačním ekosystému PINE, neboť z místních středoškoláků vychovávají nové experty na bezpilotní průmysl,“ uvedl Luděk Šantora, ředitel Správy informačních technologií města Plzně (SITMP), pod kterou Drony SIT patří.
Čtvrtek, 8. srpna 2024, 12:02
Nemocného seniora beznadějně ztraceného uprostřed hlubokého lesa na Domažlicku dokázal bleskově najít dron s termovizí, který do akce nasadili specialisté z plzeňské městské organizace Drony SIT. Hledaného muže dokázal dron vypátrat za necelých...
„Aktuálně se náš tým skládá ze sedmi stálých členů a jednoho studenta Střední průmyslové školy dopravní Plzeň, který je aktivně zapojen do ostrého provozu úseku. Předáváním nabytých zkušeností nové generaci jsme otevřeli další kapitolu našeho úseku,“ doplnil Josef Navrátil, ředitel Drony SIT.
Až do 24. října může veřejnost navštívit výstavu na náměstí Republiky. Na panelech si může prohlédnout průřez tím, čemu se dronaři věnují. Kromě spolupráce s IZS pomáhají přírodovědcům prozkoumávat například vodní rostliny v plzeňských rybnících nebo naopak lesníkům poskytují informace o výskytu kůrovce. Výstava se pak přesune do TechToweru na Světovaru, kde doplní výstavu program připravovaný v rámci Plzeňských oslav vzniku republiky. I tam bude mít veřejnost možnost potkat plzeňské dronaře. Představí jim svou techniku a unikátní vyvíjené aplikace.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.