Nemocného seniora beznadějně ztraceného uprostřed hlubokého lesa na Domažlicku dokázal bleskově najít dron s termovizí, který do akce nasadili specialisté z plzeňské městské organizace Drony SIT. Hledaného muže dokázal dron vypátrat za necelých deset minut po startu. Opět se tak ukázalo, jak důležitou roli hrají drony při spolupráci se složkami integrovaného záchranné systému.
„Za devět minut letu dronu s termokamerou zraněného seniora naši dronaři našli. Díky jejich speciálně vyvinutému softwaru IZS Stream přesně navigovali pozemní jednotky na místo. Ty pak nalezeného muže předaly do péče záchranářům. Chtěl bych kolegům z Drony SIT poděkovat za profesionálně zvládnutou práci,“ popsal Daniel Kůs (Piráti), radní města Plzně pro oblast Smart Cities a podporu podnikání, do jehož gesce patří činnost Správy informačních technologií města Plzně.
Policisté po ztraceném šestasedmdesátiletém muži pátrali od noci. Volodymyr vyrazil v Zahořanech na Domažlicku na procházku do lesa. Chodil tam často, tentokrát se domů už nevrátil a ani o sobě nepodal žádnou zprávu. Muž má zdravotní komplikace a proto panovala obava o jeho život. Byl v pátrání jako senior v ohrožení. Policie nasadila do terénu psovody, situaci ze vzduchu sledoval také vrtulník.
„Pohřešovanou osobu jsme lokalizovali pomocí termokamery, předali jsme jeho pozici skrze naši aplikaci IZS Stream velícímu důstojníkovi, který na dané místo nechal poslat terénní čtyřkolku a další jednotky. Terénní vozidlo jsme ještě naváděli za pomoci vysílačky a pohledu z dronu na přesné místo nalezené osoby. Díky termovizi na dronu a díky aplikaci IZS Stream se velmi zefektivnila pátrací akce a byli jsme tak schopni rychle pohřešovanou osobu najít a zachránit," popisovali akci dronaři. Kamera muže zachytila, jak leží v lese na zemi. Zachráněného seniora, který v lese přečkal jednu noc, si pak převzali do své péče záchranáři.
Právě tato příspěvková organizace města v roce 2014 zakoupila první drony a začala se bezpilotnímu letectví věnovat. „Dnes můžeme říci, že Plzeň za deset let prošlapala dronům cestu do integrovaného záchranného systému. Jejich využívání při záchraně lidského života nebo ochraně majetku dává obrovský smysl a každá úspěšná mise je odměnou za roky náročné práce,“ řekl Luděk Šantora, ředitel Správy informačních technologií města Plzně, pod kterou Drony SIT patří.
Svou desetiletou praxi a cenné zkušenosti předávají plzeňští dronaři dál. Jsou součástí Plzeňského inovačního ekosystému PINE a pomáhají v Plzni vychovat novou generaci odborníků na bezpilotní průmysl. „Pohotovost se mnou držel praktikant David. Je u nás už devět měsíců, je aktivním členem týmu a můžeme se na něj spolehnout. Při pátrací misi pilotoval dron, já jsem sledoval termovizi a prohledával vytyčenou oblast. David odvedl skvělou práci,“ uvedl Josef Navrátil, ředitel úseku Drony SIT.
Drony SIT v rámci IZS vyjíždějí kromě pátrání po pohřešovaných osobách i k záchraně zvířat, k velkým požárům, vážným dopravním nehodám, podílejí se na bezpečnostních opatřeních a jiných událostech. Za loňský rok mají na kontě rekordních 113 výjezdů. Jejich desetileté působení představí podzimní výstava s názvem 10 let plzeňských dronů na náměstí Republiky, vernisáž se plánuje na konec září 2024.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.