Český hydrometeorologický ústav rozšířil výstrahu před povodněmi také o část Plzeňského kraje. Nejvyšší, tedy extrémní stupeň nebezpečí, platí pro Plzeň, oblast Blovicka, Nepomucka, Klatovska, Sušicka a Horažďovicka. Přeštice, Stod, Horšovský Týn a Domažlice jsou na druhém stupni. Dále je v platnosti varování před silným větrem. Zatím žádná z řek nemá v kraji povodňové stupně. Asi největší problémy se čekají na Úhlavě, Úslavě, Otavě a Klabavě.
Situace se pro Plzeňský kraj stále jeví poměrně příznivě. V Klatovech nicméně už včera jednala pracovní skupina povodňové komise. Plzeňský kraj dnes na odpoledne svolal první zasedání krajské povodňové komise. Zasedne ve 13:00. Hejtmanství požádalo starosty obcí, aby tlumočili výstrahu ČHMÚ a bezpečnostní doporučení pro své obyvatele. „Kromě předání základních informací od meteorologů a ministerstva životního prostředí jsme starostům i obyvatelům obcí doporučili zvážení pořádání veškerých venkovních akcí, protože kromě velkého množství srážek mají o víkendu přijít také silné poryvy větru,“ uvedl hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták (Piráti).
V pohotovosti jsou podle hejtmana také veškeré povodňové orgány obcí, aby mohly reagovat na vzniklou situaci. „Všem obyvatelům také doporučujeme, aby si udělali zásobu pitné vody, dobili si mobilní telefony a powerbanky. A těm, kteří bydlí v blízkosti vodních toků, doporučujeme, aby si vynesli cenné věci do vyšších pater svého obydlí,“ doplňuje Špoták.
Také hasiči se připravují na následující dny a posílili služby. „Nad rámec běžné kontroly hasiči také prověřili funkčnost a připravenost techniky využívané při povodních, jako jsou velkoobjemová čerpadla vody, vysoušeče a pytlovačky písku. Připravená v pohotovosti bude i speciální technika, například čerpací a hadicové kontejnery,“ vyjmenoval mluvčí krajských hasičů Petr Poncar.
Hasiči zároveň upozorňují, že jejich profesionální jednotky nezajišťují pytle s pískem pro preventivní ochranu obydlí a majetku. „Ochrana majetku je především na jeho vlastníkovi či provozovateli. Další možností je obrátit se na obec, zda pro své občany zajišťuje pytle a písek. Sledujte proto webové stránky svých obcí či měst,“ doporučují hasiči. Například v Rokycanech si mohou lidé vyzvednout povodňové pytle v nových kasárnách.
Podle vedoucí odboru životního prostředí plzeňského magistrátu Dagmar Svobodové Kaiferové zatím stále platí, že na západě Čech budou úhrny nižší než v celé republice. „Opatření je zapotřebí provádět prioritně pro Úslavu a Úhlavu, v závislosti na dotoku pak pro Berounku. Prognóza pro obě řeky je stejná jako v pátek dopoledne. To znamená, že se situace na Úhlavě vyvine nejdříve v neděli dopoledne, na Úslavě bude komplikovanější. Tam přijdou dvě povodňové vlny. První převede vodu z Brd, tedy bude ovlivněna zejména přítokem Bradavy, druhá převede vodu z Pošumaví, ta by měla být silnější a intenzivnější, přechod je predikován z neděle na pondělí,“ přiblížila Kaiferová.
Město a městské obvody se proto soustředí právě na Úslavu, Úhlavu, Černický potok, Božkovský potok, nejvíce opatření pak dopadne na území druhého městského obvodu v Koterově a Božkově. Dílčí ohrožené objekty jsou v Černicích a na Doubravce. Omezené jsou vstupy na cyklostezky kolem vodních toků, vstup na plzeňskou Náplavku, omezuje se parkování v lokalitách u Božkovského ostrova, v Doudlevcích pod mostem, u střelnice v Lobzích.
„Nesmíme podcenit fakt, že do města přitékají čtyři významné řeky, jejichž vodnatost ovlivňuje srážková činnost na Šumavě a v Brdech. Intenzita deště ovlivní to, jak rozsáhlé budou případné záplavy. Děláme však maximum. Všechny občany chci poprosit, aby nepodceňovali bezpečnost a respektovali případná opatření,“ uvedl primátor Roman Zarzycký (ANO).
Pátek, 30. srpna 2024, 14:02
Na dva až tři miliony korun odhadlo město Zbiroh na Rokycansku škody na obecním majetku po následcích bleskové povodně, která zasáhla město v neděli 18. srpna odpoledne. Voda s bahnem z polí a štěrkem z cest tam tehdy zatopila soukromou čerpací...
„S ohledem na vývoj počasí a výstrahy meteorologů, které nelze brát na lehkou váhu, důrazně doporučujeme, abyste o nadcházejícím víkendu vynechali vycházky so okolí veškerých vodníchtoků a do lesních porostů na území NP a CHKO Šumava. K vydatnému dešti se má ještě přidat čerstvý vítr, který může lámat a vyvracet stromy, což je život ohrožující. Z těchto důvodů Správa NP Šumava ruší veškeré plánované venkovní programy pro veřejnost včetně vycházek s průvodci do divočiny," upozorňuje mluvčí NP Šumava Jan Dvořák.
Někteří pořadatelé už přistoupili ke rušení sportovních akcí. Například ve Zbirohu na Rokycansku, kde se stále potýkají s následky srpnové bleskové povodně. Radnice tam zrušila sobotní turistický pochod. „Dle informace společnosti Colloredo Mannsfeld jsou rybníky v horní části povodí Zbirožského potoka (Čápský, Dvorský, Kařezský a Cekovský) připraveny na větší přítok dešťové vody a již od středy 11.9.2024 zde byla snižována hladina vody za účelem vytvoření dostatečné rezervy," uvedlo město na svých sociálních sítích.
„V následujících dnech bude minimálně do neděle počasí u nás ovlivňovat tlaková níže Boris spojená s frontálním rozhraním. Je to to situace, kdy čekáme na většině míst velké úhrny srážek. V jihovýchodní polovině Česka a místy i na návětří výše položených míst mohou být úhrny a extrémní. Intenzita deště by měla být až do neděle časově a prostorově hodně proměnlivá. Od slabých srážek až po ty extrémní,“ uvedl mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu Janek Doležal.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.