Počasí dnes2 °C, zítra1 °C
Čtvrtek 21. listopadu 2024  |  Svátek má Albert
Bez reklam

Do škol nastoupilo více prvňáčků než loni, podíl na tom mají silné ročníky i uprchlíci z Ukrajiny

V Plzni přibylo prvňáčků. Do lavic jich dnes usedlo bezmála 1 800, což je více než loni. Celkem do základních škol zřizovaných městem nastoupilo zhruba 16 tisíc žáků. Jejich větší počet je dán nejen tím, že do škol nastupují děti ukrajinských válečných uprchlíků, ale také příchodem silnějších populačních ročníků. Několik škol prošlo během léta stavebními úpravami.

Podle předpokladu magistrátního odboru školství, mládeže a tělovýchovy by v novém školním roce mělo do lavic všech 26 základních škol zřizovaných městem Plzní usednout necelých 16 tisíc žáků. Jen pro srovnání-loni jich bylo 15 543. Více je i prvňáčků. „Je to dáno tím, že nastupuje silnější populační ročník, dále tím, že do prvních tříd byly zapsány i děti cizinců, kteří pobývají v Plzni,“ vysvětlila vedoucí odboru Dagmar Škrlantová.  

Do základních škol v Plzeňském kraji nastoupilo letos téměř 55 200 žáků, zhruba stejně jako loni. Prvňáků je 6700, což je proti loňskému září nárůst o 240. Na střední školy zřizované krajem je přihlášeno téměř 26 700 žáků, meziročně o 1540 víc. Z toho první ročníky by měly přivítat 6400 žáků, loni jich bylo o 400 méně. V Plzeňském kraji žije přes 609 000 obyvatel včetně lidí s dočasnou ochranou. Zdroj: ČTK

Z celkového počtu dětí jich je 1 337 z Ukrajiny. „V souvislosti s jejich vzděláváním většina našich škol navýšila kapacitu v režimu takzvaného zákona Lex Ukrajina, který umožňuje na přechodnou dobu mimořádně využívat i prostory, jež nesplňují běžné hygienické požadavky,“ uvedla náměstkyně Lucie Kantorová (ANO). Zároveň ale zdůraznila, že se ve všech třídách podařilo udržet počet do 30 žáků.

„Město Plzeň již s příchodem uprchlické krize zřídilo několik homogenních tříd pro děti z Ukrajiny. Jejich počet se stále snižuje. V tomto školním roce budou ještě fungovat tři třídy jako odloučená pracoviště při Benešově základní škole a mateřské škole. Dvě homogenní třídy má zřízeny též 11. základní škola Plzeň, ty nyní budou v budově školy a v průběhu roku budou žáci postupně zapojováni do společného vzdělávání v rámci školy. Nové homogenní třídy již v tomto školním roce vznikat nebudou,“ doplnila Kantorová. Z důvodu výuky ukrajinských dětí fungují ve školách také ukrajinští asistenti pedagoga.

Ve školách se pracovalo i během prázdnin

„Na našich školách se podařilo o prázdninách dokončit řadu investic. Naplánovali jsme velké výstavby, ale také drobné stavební úpravy. Jsem rád, že se nám daří školy zvelebovat a zkvalitňovat tak výuku žákům i pedagogům,“ uvedl primátor Plzně Roman Zarzycký (ANO).

Například žáci 11. ZŠ se mohou těšit na nové technologické centrum. Přibyly tam dvě nové učebny pro výuku informatiky a robotiky. „Žáci se zde seznámí například s 3D tiskárnou, naučí se mnoho nových, užitečných a zajímavých věcí, a to třeba zkoušením programů s využitím 3D brýlí, digitálních mikroskopů nebo robotických stavebnic,“ popsala Kantorová.

Základní škola se může pyšnit jednou z největších zelených střech. Město vyšla její rekonstrukce na 49 milionů

Zelené střechy jsou v Plzni fenomén a jedna z největších teď nově zdobí 4. ZŠ v Kralovické ulici. Zelená střecha o rozloze více než 4000 metrů čtverečních se rozkládá na třech objektech školy, tedy na hlavní školní budově, jídelně a na tělocvičně....

Zcela nová sportovní hala za 50 milionů korun vyrostla u 20. ZŠ v Brojově ulici. Další velkou dokončenou investicí je i rekonstrukce střech na 4. ZŠ, které jsou nyní zelené. Tato škola také zrekonstruovala kompletně podlahu tělocvičny včetně ochranného obložení stěn s náklady ve výši 2,7 milionu korun. Na 7. ZŠ a MŠ došlo ke kompletní rekonstrukci sportoviště. Venkovní učebnou za 300 tisíc korun se může po prázdninách pyšnit i 22. ZŠ. Tento amfiteátr bude sloužit k výuce přírodovědných předmětů. 28. ZŠ za tři miliony korun kompletně zrekonstruovala malou tělocvičnu, nářaďovnu a lezecké stěny. Školní jídelnu zrekonstruovala 31. ZŠ. Do jídelny navíc přibylo promítací plátno s reproduktory. Prostor bude sloužit i jako aula pro různá školení. Celkové náklady činily 5,5 milionu. 34. základní škola rekonstruovala podlahy malé tělocvičny včetně roštu a podlahy nářaďovny s náklady ve výši 1 370 000 korun.

Dále ještě probíhají dvě velké stavební akce, a to nástavba a přístavba 13. ZŠ a 26. ZŠ s celkovým objemem investice ve výši 170 milionů korun, jejich dokončení je plánováno na rok 2026. Pokračuje také ještě rekonstrukce bazénu na 33. základní škole, dokončení se plánuje na přelom října a listopadu letošního roku,“ doplnila mluvčí magistrátu Monika Krausová.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Se svolením Magistrát města Plzně, P. Eret

Štítky počet žáků, školní rok, rekonstrukce škol, prvňáčci, děti z Ukrajiny

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Do škol nastoupilo více prvňáčků než loni, podíl na tom mají silné ročníky i uprchlíci z Ukrajiny  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.