Počasí dnes19 °C, zítra22 °C
Sobota 25. května 2024  |  Svátek má Viola
Bez reklam

Dobrovolnice uháčkovaly rekordních 770 pestrobarevných dek, jejich prodej podpoří hospic

Velkým finále spojeným se zápisem do knihy rekordů skončí 18. května charitativní projekt DEKA pro Hospic sv. Lazara. Začal v září 2022 a jeho cílem bylo uplést nebo uháčkovat čtverce, které po spojení do dek pokryjí 854 metrů dlouhou cyklostezku mezi Městem Touškovem a Kozolupy na severním Plzeňsku. Prodej dek podpoří mobilní hospicovou službu plzeňského hospice. Díky velkému zájmu lidí, kteří se do projektu zapojili, vzniklo 770 dek.

V projektu lidé pletli nebo háčkovali čtverce o rozměrech 30krát 30 centimetrů a posílali je organizátorům nebo rovnou 30 čtverců spojili do deky o rozměrech 150krát 180 centimetrů. Projekt převzali dobrovolníci z Města Touškova z Písku, kde dekami pokryli most.

Podle původních plánů bylo na 415 dek potřeba 12 450 ručně vyrobených čtverců. Ohlas byl ale tak velký, že organizátoři museli předčasně sběr čtverců zastavit. „Na vysoké cíle vycházejí vysoká čísla. Spotřebovalo se více než 1,5 tuny příze, byly to tisíce hodin a přes dvě stovky lidí různých generací. Od žáků a učitelů základních škol přes studenty středních škol až po seniorky," uvedla Kateřina Duchková ze Spolku Náš Touškov.

Celkem 770 ručně vyrobených dek chtějí organizátoři zapsat do české knihy rekordů. „Jsme přesvědčeni o tom, že bude spousta lidí, kteří přijdou podpořit charitativní akci, na níž si budou moci deky zakoupit či adoptovat. Adopci deky nabízíme těm, kteří vědí, že by deku nevyužili, ale chtějí přispět a pomoci. Adoptované deky následně nabídneme do sociálních zařízení a charitám pro pomoc i potěšení druhých. Každá deka rozhodně najde uplatnění," řekla hlavní koordinátorka projektu Blanka Antošová.

Město chce poskytnout pozemek pro stavbu nového hospice, současný sídlí v nepříliš důstojném prostředí

Plzeňský Hospic sv. Lazara, jediné lůžkové zařízení svého druhu v Plzeňském kraji, momentálně sídlí v problematické lokalitě Petrohrad v městské části Slovany. Příbuzní pacientů nemají kde parkovat a problém představují také časté černé skládky a...

Podle ni nebylo snadné doporučit zájemcům výši finančního příspěvku, který by ohodnotil práci, materiál a čas. „Stanovili jsme 1900 korun za jednu deku, neboli 30 čtverců, neboli v průměru zhruba 80 hodin práce. Materiál jsme z velké části zajistili sponzorsky," doplnila.

V sobotu 18. května se od 13:00 na cyklostezce spojující Město Touškov a Kozolupy uskuteční výstava všech barevných dek, které si budou moci zájemci na místě vybrat a koupit. Program doplní hudební vystoupení kapely La Kornjača, skupiny Hospic Band, složené z ošetřovatelů a primáře lůžkové části Hospice svatého Lazara, vystoupí členové muzikálu Divadla J. K. Tyla v Plzni Charlotte a Pavel Režní a hudebník Dan Bárta.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto DEKApro

Štítky DEKApro, Náš Touškov, háčkované deky, podpora hospice, Hospic sv. Lazara

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Dobrovolnice uháčkovaly rekordních 770 pestrobarevných dek, jejich prodej podpoří hospic  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.