Nechvalně proslulý pavlačák půjde k zemi, musí ustoupit stavbě východního obchvatu města

Vybydlené pavlačové domy v Jateční ulici v Plzni budou za pár měsíců už minulostí. Na podzim začne jejich demolice. Zdevastované objekty musí ustoupit stavbě východního obchvatu města, který za zhruba osm miliard korun postaví Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Hotovo by mělo být do roku 2032. Pavlačáky dříve sloužily jako bydlení pro problémové nájemníky. V posledních letech se tam stahovali bezdomovci, kteří objekt předloni i podpálili.

Posledního nájemníka měl pavlačák ještě v roce 2021. Od té doby je komplex tří budov prázdný. Dveře a okna jsou zabedněné, aby se tam nikdo nedostal. V minulosti se tam totiž stahovali bezdomovci, kteří objekt prosinci 2022 dokonce podpálili. Lokalitu proto stále kontrolují strážníci.  

Nechvalně proslulé domy stojí v blízko Carimexu, kterému Plzeňané přezdívají Skleněné peklo. Z největší černé stavby ve městě už je jen torzo. Do budoucna ho nahradí obchodní prostory, byty a kanceláře.

O pavlačáku se začalo znovu hovořit v rámci předloňského festivalu WALLZ. Umělec vystupující pod jménem ChemiS na fasádu zdevastovaného domu namaloval spící dítě. Inspirovala ho pohnutá historie této lokality.

„Tato malba je inspirována historií pavlačového domu v Jateční ulici v Plzni, který donedávna sloužil pro bydlení nízkopříjmových rodin a byl nechvalně známý jako romské ghetto. Tyto sociálně vyloučené oblasti jsou jako začarovaný kruh, který se zdá být těžkým oříškem pro politiky i obyvatele daných míst. Mnohdy jsou tyto budovy jediným možným místem, jež poskytuje lidem domov, tedy útočiště a bezpečí pro sebe a své děti. O to těžší je ale zbavit se stigmatu, když v takovém místě žijete,“ uvedl umělec ke svému dílu.

Poslední chvíle nechvalně proslulého Skleněného pekla. K zemi jde konečně i hlavní část největší černé stavby

Bouráním hlavní budovy Carimexu pokračuje demolice nechvalně proslulého Skleněného pekla na Rokycanské třídě v Plzni. S rozebíráním největší černé stavby, která město hyzdí čtvrt století, začaly bagry už začátkem dubna. Po odstranění nižších částí...

Neblaze vyhlížející pavlačák vznikl na sklonku 30. let minulého století a od prvopočátku v něm měla bydlet chudší část obyvatel. „Minimální byty sestávaly z malé předsíně, obytné kuchyně a klosetu, jak bylo u staveb tohoto typu obvyklé. Výjimku tvořily krajní byty, které měly jeden pokoj navíc. V suterénu se nacházely dvě společné prádelny,“ popisuje Plzeňský architektonický manuál.

Během let prošel dům drobnými změnami. V roce 1978 dům postihl menší požár. Počátkem devadesátých let fungovala v přízemí také prodejna potravin a občerstvení.

Domy ustoupí obchvatu

Ředitel plzeňské oblasti ŘSD Miroslav Blabol pro ČTK uvedl, že demolice objektů bude rozdělená do dvou etap na podzim a jaro kvůli finanční náročnosti. „Máme propočet zhruba na 50 milionů korun. Věřím, že do května 2025 to bude hotové," uvedl. Místem povede východní obchod, jehož stavba začala v létě 2019 u křižovatky ulic Studentská a Plaská. Na další část v úseku Jasmínová – Jateční teď běží územní řízení, rozhodnutí padne ve druhé polovině roku.

Severní etapa obchvatu se má stavět v letech 2028 až 2031. Náklady budou 3,5 miliardy korun. Jižní etapa bude podle ŘSD nejnáročnější kvůli majetkoprávní přípravě. Probíhat bude v letech 2029 až 2032.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky demolice pavlačových domů, stavba východního obchvatu města, vybydlené domy, bydlení pro chudé, Jateční

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.