Milovníci tradic a humoru s napětím očekávají, co si nadšenci v Chotiné na severním Plzeňsku s koncem dubna zase vymyslí. Tradiční májku tam totiž u hospody opravdu nenajdete. A ani letos tomu není jinak. Tentokrát jde o barevné židle a houpacího koně. Originální májky tam staví zhruba od roku 2000. Za tu dobu slavili úspěch s rozlitou plechovkou Plzně i legendární paštikou.
Na originálně pojatou májku jste mohli v Chotiné, která je částí obce Hromnice, narazit už před 24 lety. „Je to už hrozně dávno, ale začalo to u našeho hospodského, který vždy nadával, že je ta májka moc nízká nebo moc křivá. Tak jsme si řekli, že na truc uděláme borovici. Ve výsledku z toho byla taková štětka a ujalo se to. Od té doby jsme si začali vymýšlet různé kraviny. Samozřejmě se na to lidé pokaždé těší, takže se to snažíme ozvláštnit a každý rok to někam posunout,“ vysvětloval před časem Plzeňské Drbně František Valeš, zakladatel Společenstva vykalenejch hřebíků. Právě toto uskupení má celou taškařici na svědomí.
Za dvě dekády tam stálo třeba čapí hnízdo, eroticky laděný posed a samozřejmě nejde nezmínit májku Májku, která proslavila Chotinou za hranicemi regionu. Nápadů mají stále hodně, ale musí se dle svých slov také krotit s tím, co jsou schopni vyrobit. „S polepy na plechovku piva nám pomáhal grafik a byl to asi i náš nejnákladnější kousek,“ prozradil jeden z autorů. Skoro se až nabízí myšlenka, jestli to celé není promyšlený strategický tah, aby májku z čirého obdivu nikdo ze sousední vesnice nepřišel podříznout. Ovšem i kdyby to někoho napadlo, nepochodil by. Májku tam hlídají zuby nehty.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.