Dva páry bezdomovců našly útočiště v dřevěných domcích na území třetího městského obvodu. Josef a Danuše mohou obývat jednu z nevyužívaných chatek bývalého kempu. Tonda a Stáňa si naopak svůj domek postavili sami v rámci projektu Safety First. Všichni čtyři se pak zapojují do úklidu přilehlého okolí.
Jedni z těch, kterým se obvod rozhodl podat pomocnou ruku je bezdomovecký pár Josef a Danuše, kteří nyní mohou obývat jednu z již nevyužívaných a chátrajících chatek bývalého kempu v blízkosti areálu Škodaland výměnou za pomoc s různými pracemi a úklidem. „Jak si s touto nově nabytou šancí poradí, záleží jen na nich,“ uvedl starosta Trojky David Procházka (ANO).
Je to jen jeden z mnoha příkladů, jak obvod s lidmi bez přístřeší pracuje. „Dalším je například výpůjčka pozemku pro dřevotřískový domek pro další bezdomovecký pár, za kterým stojí Spolek SISU. Spolupracujeme také se spolkem K Srdci, který s bezdomovci provádí úklidy na mnoha místech našeho obvodu,“ doplnil místostarosta centrálního obvodu Ladislav Nový (STAN).
Čtvrtek, 4. dubna 2024, 09:05
Na ulici žije Tonda se Stáňou už řadu let a v současné době přespávají pod mostem. To se ale brzy změní. Zapojili se totiž do projektu Safety First a společně pomohli postavit první mobilní domek pro osoby bez přístřeší. Spolek SISU, který projekt...
Podle nedávné velké studie bezdomovectví, kterou si Plzeň nechala zpracovat, žije v západočeské metropoli dlouhodobě zhruba 400 bezdomovců. Téměř třetinu tvoří cizinci, přičemž 95 procent z nich jsou Slováci. Většina z nich živoří v provizorních přístřešcích. Jejich stanoviště pravidelně kontrolují městští strážníci.
„Prověřovali jsme, zda nedochází k protiprávnímu jednání, jestli mezi nimi nejsou hledaní Policií ČR a nepotřebuje-li někdo z osob bez přístřeší pomoci a podobně. Tyto kontroly provádíme pravidelně v rámci výkonu služby,“ potvrdila velitelka borské služebny Městské Police Plzeň Petra Machuldová.
„Při kontrole se opět ukázalo, že máme několik typů bezdomovců. Setkali jsme se se skupinkami, které v okolí svých nouzových nocovišť udržují perfektní pořádek, starají se o své okolí a mají potřebu se sebou něco udělat. Naopak jsme našli i skupinky, po kterých zůstává nepořádek, nechtějí komunikovat, dopouštějí se protiprávního jednání a zde je potřeba činnosti městské policie,“ sdělil Procházka, který se jedné z takových kontrol účastnil. „Městská policie má situaci perfektně zmapovanou a je obratem schopná vytipovat bezdomovce, kteří se snaží se svojí situací něco dělat a zaslouží si pomoc,“ dodal.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
To jsem udělal také. Poskytl jsem zahradní chatku, pánovi s pejskem. Na jaře jsme jí museli strhnout a vše spálit, na bordel jsme nechali přivést kontejner...
Je opravdový fakt že né všichni bezdomovci jsou stejní a i oni jsou lidé kterým je potřeba podat pomocnou ruku. Fandím tomuto projektu.