Pátrání v archivech zavedlo pracovníky Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) k zajímavému objevu. Při prověřování seznamu nedostatečně identifikovaných vlastníků pozemků narazili v Radčicích u Plzně na plochu o rozloze 6000 metrů čtverečních, jehož majitelka zemřela v roce 1943. Pozemek tak měl přejít na její dceru, jenže ta v té doby byla v hledáčku gestapa, jelikož s manželem pomáhali parašutistům napojených na operaci Canonbury a Anthropoid.
Pátrání po neznámé majitelce pozemku v Radčicích dovedlo pracovníky plzeňského ÚZSVM až k členům odboje, kteří byli popraveni za pomoc výsadkářům z operace Anthropoid. Část rodiny válku přežila a tito příbuzní teď čekají na dokončení dědického řízení.
„Jako nedostatečně identifikovaná majitelka pozemku v Radčicích u Plzně, který má rozlohu přes 6 000 metrů čtvrtečních, byla vedena paní Františka Sedláková. V katastrálním zápise však u pozemku chyběly další podstatné identifikátory a bylo proto nutné zapátrat v archivech. Žena zemřela v roce 1943,“ přibližuje mluvčí ÚZSVM Michaela Tesařová výsledky mravenčí práce svých kolegů.
ÚZSVM nejprve získal doklady z původního dědického spisu. V úmrtním zápisu po paní Františce byla uvedena její dcera Marie Kučerová z plzeňské Resslovy ulice, která byla toho času ve vazbě německé státní policie. „Resslova ulice v Plzni stále je, navazuje na jednu z místních nejznámějších ulic, Americkou třídu. Na domě s č. p. 4 tu visí pamětní deska členům odboje, manželům Marii a Vojtěchu Kučerovým a jejich dceři Věře. Všichni byli za pomoc výsadkářům z operací Anthropoid, Silver A a Out Distance popraveni v koncentračním táboře Mauthausen,“ říká Tesařová.
Podle jejích slov je až symbolické, že v Praze ve stejnojmenné Resslově ulici stojí pravoslavný kostel sv. Cyrila a Metoděje. V něm se po tři týdny ukrývali parašutisté poté, co provedli atentát na Reinharda Heydricha. Během následného boje s Němci tam všech sedm mužů zahynulo. V kryptě tohoto chrámu je dnes vybudován Národní památník hrdinů heydrichiády.
„Během devíti dubnových dnů, kdy vrcholily přípravy na akci Canonbury, bydleli někteří parašutisté v přízemním bytě Vojtěcha Kučery a jeho ženy Marie. Spolu s nimi tam žila i dcera Věra. Obchodník Vojtěch Kučera udržoval spojení s dalšími odbojáři – plzeňskými policisty Bejblem a Králem, starostou Radobyčic Karlem Baxou a také s rodinou Moravcových v Praze,“ připomínají historici z Paměti národa, která před časem přestavila také interaktivní mapu mistapametinaroda.cz.
Sobota, 11. listopadu 2023, 07:02
Zajímavý objev učinil Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) při prověřování seznamu nedostatečně identifikovaných vlastníků pozemků. Z jedné nenápadné položky tohoto seznamu se podařilo identifikovat manželku národního hrdiny,...
Věra Kučerová, studentka tříleté rodinné školy, se s parašutisty aktivně účastnila akce Canonbury. Při výsleších po zatčení celé rodiny 17. června 1942 však nikoho neprozradila. „Kučerovy potkal stejný osud jako Královy. Po věznění a vyslýchání v Petschkově paláci v Praze byli odesláni do Malé pevnosti Terezín a poté zařazeni do říjnového „mauthausenského“ transportu. Dne 24. října 1942 byli v koncentračním táboře Mauthausen popraveni střelou do týlu. V obchodě Vojtěcha Kučery pracovala jako prodavačka Marie Žilanová, která se do pomoci parašutistům také zapojila. Díky statečnosti Kučerových a dalších odbojářů, kteří o jejím zapojení mlčeli, se jí podařilo válku přežít,“ dodávají historici.