neděle 5. července 2020 Státní svátek - Cyril a Metoděj

Nová služba města Plzně pomůže seniorům i lidem v nouzi s nákupy. Vyvenčí jim i psa

Jste senior, rodič samoživitel nebo člověk v opravdu krizové situaci? Právě pro vás město Plzeň spouští novou službu, která začne fungovat dnes v 8.00 hodin ráno. Pomůže vám s nákupy, vyzvedne léky, může vyvenčit vašeho pejska nebo zařídí i jiné potřebné věci.

Na kontaktní centrum pro osoby v nouzi se lidé dovolají vytočením telefonního čísla 378 032 222. Jejich hovor přijmou pracovníci centra, zjistí, co dotyčný potřebuje i jak je pomoc akutní. Úkolu se pak ujme zaregistrovaný a proškolený dobrovolník. Služba bude dostupná od pondělí do pátku v čase od 8 do 18 hodin. Centrum může přijmout až pět hovorů současně. Dobrovolníky, kterých je zatím stovka, koordinuje spolek TOTEM.

„Klíčové je nyní dostat informaci mezi plzeňské seniory a ostatní potřebné. Proto necháváme tisknout letáky s informacemi, aby všichni věděli, kam se obrátit. Ještě tento týden začne jejich roznáška na 81 tisíc adres ve městě,“ uvedl primátor Plzně Martin Baxa (ODS). V západočeské metropoli žije kolem 45 tisíc seniorů ve věku nad 65 let a zhruba 7500 zdravotně znevýhodněných osob.

„Klademe hlavní důraz na to, aby nejohroženější kategorie, tedy senioři, vycházeli v těchto dnech z domu minimálně a vše nutné jsme jim pomohli zajistit. Pracovník centra si volajícího vyslechne, poradí mu, poskytne i psychickou podporu. V případě, že dotyčný něco potřebuje, tak pracovník zaznamená požadavek a následně vyšle dobrovolníka, aby úkol splnil. TOTEM sdružuje dobrovolníky, kteří budou řádně zaregistrovaní, proškolení a pojištění,“ přiblížil systém radní města Plzně David Šlouf (ODS).

A jak bude služba fungovat? V případě nutnosti výjezdu dobrovolníka bude klient telefonicky informován, v jakém čase se u něj dobrovolník přihlásí, dozví se jméno a číslo dobrovolníka. Když se bude jednat o nákup, klient si připraví seznam a finanční obnos, který dá do obálky. Dobrovolník se prokáže průkazem, zajede pro nákup, předá ho klientovi a vrátí zbylou finanční hotovost. Centrum bude fungovat až do odvolání.

„Chtěli bychom tímto požádat Plzeňany, aby se rozhlédli po svém okolí, zda v něm není někdo, kdo potřebuje pomoc a podporu. Pokud o někom takovém víte a nejste schopni mu sami zajistit pomoc a podporu, můžete na něj upozornit právě pracovníky našeho nového centra,“ vyzvala náměstkyně primátora pro sociální věci Eliška Bartáková (ANO). Projekt funguje ve spolupráci s magistrátním odborem sociálních služeb.

„Zapojeno je u nás nyní kolem stovky dobrovolníků, kteří jsou připraveni nakupovat seniorům potraviny, mají k dispozici vozidla a také jsou například připraveni šít roušky. Pokud bude senior potřebovat opakovanou pomoc, tedy pravidelný nákup, bude mít svého stálého dobrovolníka. Pokud se lidé chtějí zapojit jako dobrovolníci, mohou se nám do TOTEMu přihlásit přes e-mail: dobrovolnik@totemplzen.cz nebo na telefon 736 489 755,“ uvedla ředitelka organizace TOTEM Vlasta Faiferlíková.

Město Plzeň také připravilo pro občany formulář na svém webu, pomocí kterého se mohou obracet na město se svými dotazy a podněty k situaci v Plzni v souvislosti s epidemií Covid-19, nebo pokud potřebují pomoc či ji chtějí sami nabídnout. Formulář je k dispozici na www.plzen.eu/pomahajici/.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto Pixabay.com

Štítky vláda, koronavirus, omezení, Plzeň, nákupy, senioři

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.