Tři stateční převzali Cenu hejtmana za záchranu života, jednoho z nich ocenil i prezident Petr Pavel

Autoři , | Foto Krajský úřad Plzeňského kraje

Záchrana dvou malých dětí, pod kterými se probořil led, pomoc kamarádovi s alergickou reakcí a pohotová reakce, díky níž nedošlo k obrovské tragédii. Ačkoli se tyto události v mnohém liší, jedno mají společné. Ve všech případech jde o záchranu lidských životů. Za tyto skutky ocenil hejtman Plzeňského kraje tři statečné muže. Jeden z nich dokonce letos převzal Zlatý záchranářský kříž přímo z rukou prezidenta Petra Pavla.

Student Matyáš Diba svým statečným a rozhodným jednáním zabránil obrovské tragédii, když cestoval linkovým autobusem společně s dalšími cestujícími. Ve Šťáhlavech na Plzeňsku si všiml, že řidič kvůli zdravotní indispozici vozidlo neovládá. Autobus stačil naboural do osobáku a do sloupu, ale Matyáš statečně přiskočil k volantu a podařilo se mu nakonec autobus dostat mimo vozovku a zastavit. Díky němu vyvázli cestující bez vážnější újmy. Letos získal ocenění Getleman silnic, převzal z rukou prezidenta republiky Zlatý záchranářský kříž a nyní obdržel i Cenu hejtmana za záchranu života.

 

Středoškolák zabránil statečným jednáním obrovské tragédii, prezident republiky ho ocenil Zlatým záchranářským křížem

Prezident republiky Petr Pavel udělil Zlatý záchranářský kříž osmnáctiletému středoškolákovi z Plzně. Student Matyáš Diba totiž svým statečným a rozhodným jednáním zabránil obrovské tragédii, když cestoval linkovým autobusem společně s dalšími...

Dalším oceněným je Lukáš Brabec, který loni v březnu zachránil dvě malé děti, které se probořily na tenkém ledě na rybníce v Tisu u Blatna. Lukáš onoho dne vyzvedával autem svoji neteř u prarodičů. Nevracela se z procházky, šel ji tedy hledat a zahlédl ji u rybníka, do kterého se právě probořily dvě děti. Neteř jim sama chtěla pomoci, ale nebýt Lukáše Brabce, propadla by se pravděpodobně do tenkého ledu i ona. Pohotově se svlékl do spodního prádla a po ledě se plazil k otvoru, odkud děti vytáhl ven. Nepochybně tak zachránil nejméně dva lidské životy. 

Cenu si od hejtmana převzal také Václav Mareček z Horšovského Týna, který včasnou a vytrvalou první pomocí zachránil život svému kamarádovi, který loni v létě po štípnutí vosou dostal alergický šok se zástavou životně důležitých funkcí.

Do krajské Dvorany slávy vstoupila Milada Emmerová

„Každá z cen, které jsem měl tu čest předat významným osobnostem, si zaslouží pozornost. Ať už jde o záchranu života, kde rozhodují vteřiny, aby lidský život neskončil, nebo jde o vzdor době a režimu, jsou to situace, které si mnozí z nás přestavit neumí. Nést následky protestu doby, v níž žijete, rychle jednat a zachránit lidský život, to jsou cenné zkušenosti a zaslouží si úctu i poděkování. V Plzeňském kraji máme řadu osobností, které kraj reprezentují svou činností, svým jménem, ale nezapadají do zmiňovaných kategorií. Proto jsme v letošním roce přidali cenu za celoživotní přínos Plzeňskému kraji,“ uvedl hejtman Rudolf Špoták (Piráti).

Do krajské Dvorany slávy vstoupila bývalá hejtmanka a zakladatelka dvorany, někdejší ministryně zdravotnictví, bývalá poslankyně a senátorka, současná krajská zastupitelka a lékařka Milada Emmerová.

Ceny za celoživotní přínos Plzeňskému kraji se letos udělovaly poprvé za mimořádné zásluhy o rozvoj kraje a celoživotní práci. Oceněna byla devadesátiletá Hana Moravcová – Valentová, úspěšná volejbalistka. Cenu dostal také jednaosmdesátiletý učitel hry na klarinet a držitel patentů na učební pomůcky a unikátní hmatovou tabulku Bedřich Zákostelecký. Dvaaosmdesátiletý Josef Brabenec získal cenu za celoživotní výuku hudební výchovy a založení a padesátileté vedení Tachovského dětského sboru.

Ocenění za odvážné občanské postoje si přezval i muzikant Petr Hrabák

Plzeňští hejtmani udělují také plakety za odvážné občanské postoje. Letos ji získala šestašedesátiletá organizátorka křesťanských pobytů pro dívky, spoluzakladatelka plzeňského salesiánského střediska a bývalá předsedkyně sušické pobočky České křesťanské akademie Dagmar Větrovská. Cenu dostal také šestasedmdesátiletý Jan Jelínek, který se za minulého režimu podílel na tisku a rozšiřování dokumentů plzeňského disentu samizdatů a ilegálních tisků. Ocenění si odnesl i další člen místního disentu, sedmapadesátiletý Petr Hrabák, který se pohyboval v hudebním prostředí, pomáhal mimo jiné připravit první větší plzeňskou akci disentu - pietní akt k osvobození Plzně americkou armádou na Náměstí míru v červnu 1989. V létě 1989 podepsal dokument Několik vět a pomáhal s jeho distribucí, po revoluci koncertoval s klubovými kapelami a stal se zvukařem slavného rockového klubu - Divadla pod lampou v Plzni.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky záchrana života, cena za záchranu života, ocenění, cena hejtmana, odvážné občanské postoje, dvorana slávy

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.