Na náhradní umělá hnízda si populace jiřiček obecných v Červeném Hrádku velmi rychle zvykla. Odborníci z plzeňské záchranné stanice živočichů a dobrovolníci z ekologického spolku DESOP hnízda na objektu kravína osadili poprvé v roce 2019. Nyní tam přibylo dalších na míru vyrobených 20 hnízd.
Výhodou těchto nových hnízd je hlavně jejich životnost a velmi snadná kontrola. „Dostat se do hnízda jiřiček je pro nás totiž hodně důležité, zejména z důvodu adopce mláďat, donesených do záchranné stanice živočichů ze zničených a spadlých hnízd. Díky umělým hnízdům pak můžeme velmi snadno zjistit, kolik a jak velkých mláďat v hnízdě je, a podle toho případně přidat do hnízda k adopci mláďata jiná,“ vysvětluje šéf záchranné stanice Karel Makoň.
S umisťováním mláďat mají v záchranné stanici třicetileté zkušenosti. Jiřičky jsou podle slov ochránců zvířat jedny z nejlepších adoptivních rodičů, což se daří prokázat i díky kroužkování a opakovanému odchytu ptáků na lokalitě.
V Červeném Hrádku nainstalovali umělá hnízda na budovu dojírny už v roce 2019, kdy šlo o 15 hnízd. Nynější hnízdící stěnu se podařilo osadit i díky podpoře Nadace ČEZ. Další umělá hnízda jsou již několik let také na nákupním centru Olympia v Plzni Černicích. „Zde historicky byla jedna z největších populací jiřiček na tehdejším zemědělském statku. Ten ale musel ustoupit výstavbě nových domů, a tak hnízdí jiřičky na požárním schodišti i v námi osazených umělých hnízdech. I sem plánujeme osadit další hnízdní stěnu, tak abychom ptákům nabídli další a bezpečnější hnízdní možnosti,“ dodal Makoň.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.