Počasí dnes10 °C, zítra10 °C
Čtvrtek 22. února 2024  |  Svátek má Petr
Bez reklam

Klášter Plasy dokončil velkou obnovu opatské rezidence za 201 milionů korun

Nový návštěvnický okruh zaměřený na šlechtický rod Metternichů otevře 21. července klášter Plasy na Plzeňsku. Je v nové prelatuře opatské rezidence, jejíž kompletní obnovu v hodnotě 201 milionů korun dokončil po více než dvou letech Národní památkový ústav (NPÚ). Okruh Zámek Metternichů je první svého druhu a nemá svou koncepcí na žádné jiné státní památce v Česku obdoby.

Rozsáhlá obnova zahrnovala opravu objektů starého opatství, nové prelatury a části zahrad. Opatská rezidence se po zrušení kláštera stala v 19. století knížecím sídlem rodu Metternichů, uvedl architekt Zdeněk Chudárek.

Nový okruh, autenticky vybavený zařízením z druhé poloviny 19. století, lidé budou moct procházet sami bez průvodce a zažít v něm život z pohledu šlechty nebo třeba zámeckého personálu. „V této instalaci jsou velmi citlivě schovány na různých materiálech různé podprahové informace, které návštěvníky provokují k tomu, aby sami zapřemýšleli a sami nějak vnímali interiér," řekl náměstek ředitelky NPÚ Oldřich Pešek. Autorka expozice Stanislava Beránková doplnila, že správci památky chtěli dopřát návštěvníkům prostor. „Chtěli jsme jim nabídnout svobodu, nevnucovat jim nějaké informace, ale nabídnout jim, aby si informace sami skládali a sami vybírali," řekla. Lidé se při tom klidně mohou v salonu posadit do replik metternichovského nábytku. Pro necelou dvacítku místností restaurátoři obnovili přes 300 kusů inventáře.

Rozpočet se v průběhu prací téměř zdvojnásobil

Původní rozpočet opravy opatské rezidence byl kolem 120 milionů korun, vysoké ceny stavebních prací i nutné vícepráce pramenící z archeologických objevů během stavby nakonec cenu zvedly na 201 milionů korun, z toho byla 102 milionů dotace EU, zbytek národní zdroje a peníze památkového ústavu. Archeologický průzkum přinesl například objev podzemní chodby z 15. století na dvoře prelatury nebo desetimetrovou jímku, ukrývající stovku předmětů, které vypovídají o životě mnichů na přelomu 17. a 18. století. Ve sklepích vznikne expozice o stavebně-historickém vývoji kláštera a o archeologickém výzkumu. Centrem opravené opatské zahrady je kašna, která získala svoji původní barokní podobu. Kompletně bude zahrada obnovena v roce 2025 včetně altánu a ambitové chodby.

Rekonstrukce je podle ředitelky NPÚ Nadi Goryczkové významným krokem k celkové obnově areálu kláštera. „Díky obnově opatské rezidence se návštěvníkům otevírají dosud nepřístupné prostory, nová prohlídková trasa a návštěvnické centrum," uvedla. Podle ministra kultura Martina Baxy (ODS) představuje klášter památku, která svým významem dalece přesahuje hranice ČR.

Obnova areálu ale není zdaleka u konce, upozornil ředitel územní památkové správy NPÚ v Českých Budějovicích Petr Pavelec. Pokračuje se například s opravami střechy a hodinové věže sýpky včetně zajištění její statiky, pokračuje i dlouholetá náročná obnova podzemního systému, který je pro plaský areál klíčový.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Národní památkový ústav

Štítky Klášter Plasy, obnova opatské rezidence, historie, NPÚ, rod Metternichů, obnova památky

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Klášter Plasy dokončil velkou obnovu opatské rezidence za 201 milionů korun  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.