Jezírko Škodaland je stále plné vodních parazitů, špatná voda je kvůli fekálnímu znečistění také v Košutce

Autoři | Foto MO Plzeň 3

Kvůli zamoření larvami ptačích motolic, které mohou způsobit plavcům svědivou vyrážku cerkáriovou dermatitidu, je v Plzni uzavřené koupací jezírko v areálu Škodaland. Špatnou kvalitu vody má kvůli fekálnímu znečistění také plzeňské jezírko Košutka.

Horší kvalita vody je kvůli sinicím v oblasti Butova na přehradě Hracholusky, koupání nelze kvůli sinicím a vegetačnímu zákalu rozhodně doporučit ani v přehradě České údolí v Plzni, kde ale není oficiálně provozované koupaliště. Ostatní sledovaná venkovní koupaliště v Plzeňském kraji mají většinou stále ještě dobrou kvalitu vody, vyplývá to ze zjištění Krajské hygienické stanice v Plzni a hydrobiologa Jindřicha Durase, který na vybraných lokalitách kvalitu vody dlouhodobě sleduje.

Centrální plzeňský obvod, jemuž Škodaland patří, jezírko čistí od plžů nakažených cerkáriemi. „Jsou jich zde tisíce a jejich vysbírávání se konalo od 27. června do 11. července a znovu tento ve čtvrtek," řekla mluvčí obvodu Michaela Adámková. „Díky tlakovému vozu na čištění kanalizací od Vodárny Plzeň se podařilo odsát velké množství řas, vodních plžů i kamínků," doplnil Duras. Kromě odsávacího vozu se do jezírka opět ponořil potápěč. Obvod předpokládá, že po dočištění jezírka od plžů a jejich vajíček a po otestování vody dobrovolníky, se jezírko pro veřejnost opět otevře od srpna.

Hracholusky nabízí vynikající podmínky

V kraji nyní nabízí výborné koupání hráz přehrady Hracholusky. „Hracholusky jsou aktuálně na Plzeňsku nejkrásnější koupání, průhlednost vody u hráze jsou skoro čtyři metry a sinice jsou tam sice už přítomny, ale ve velmi malém množství a hluboko pod nějakým hygienickým rizikem," řekl Duras. Dál proti proudu se kvalita vody v přehradě zhoršuje, na Radosti je průhlednost kolem jednoho metru. „Pak dál - silniční most, železniční most, Butov - tam už koupání kvůli sinicím s čistým svědomím doporučit nejde, průhlednost je půl metru," uvedl Duras.

Plzeňský Velký bolevecký rybník má podle něj velmi dobré podmínky, bakteriologicky i chemicky velmi dobrou kvalitu vody, průhlednost skoro tři metry a jen málo vodních rostlin, které by plavcům překážely. Teplota vody dosáhla 27 stupňů. řekl Duras. Koupání bez sinic slibují i ostatní plzeňské rybníky bolevecké rybniční soustavy, průhlednost je v nich nižší, zhruba kolem metru. Hygienici v žádném dalším ze sledovaných koupališť neavizují výrazně zhoršenou kvalitu vody.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky kvalita vody, čistota vody, koupání, hydrobiolog, Škodaland, Košutka, přehrada, Hracholusky, sinice, vodní parazit

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.