Počasí dnes24 °C, zítra23 °C
Středa 27. září 2023  |  Svátek má Jonáš
Bez reklam

Lesníci zvou dobrovolníky na sérii výprav za studánkami

Zmapovat a vyčistit vodní prameny ve středních Brdech plánují Vojenské lesy a statky České republiky. Ruce k dílu nyní může přiložit i veřejnost. První výprava za studánkami zamířila do lesů nad obcí Strašice a další budou následovat.

Bublalka, Merfánka, U hladové studánky, ale také Vladařská, U pramene Ledného potoka, či studánka v zaniklé brdské obci Zadní Záběhlá. To jsou některé z asi desítky studánek v lesích nad Strašicemi, které se lesníci vydali v sobotu 3. června společně s dobrovolníky zkontrolovat, vyčistit a naplánovat případně další opravy či úpravy, které je vhodné u pramenišť udělat.

Zhruba patnáctikilometrová trasa v severozápadním cípu chráněné krajinné oblasti je první ze série výprav za Brdskými studánkami, na které lesníci veřejnost pozvali.

„Postupně společně projdeme všechny známé studánky na Brdech. Začátky výprav budou pokaždé z jiného výchozího bodu tak, abychom postupně obešli celé Brdy ve správě Vojenských lesů,“ říká lesní pedagožka brdské lesnické divize státního podniku Lucie Lenghartová, která výpravy povede.

Dobrovolníci nepotřebují žádné speciální vybavení, stačí lopatky a hrabičky, dobrá terénní obuv a svačina s pitím. Složitější opravy či stavbu nových prvků provedou Vojenské lesy a statky až následně a ve své režii.

„Brdy jsou rezervoárem vody pro rozsáhlé území středních Čech a Plzeňska, zdejší lesy zásobují vodou několik vodárenských nádrží. Oživením tradice jakéhosi otevírání studánek a zapojením veřejnosti do péče o ně chceme lidem tuto nenahraditelnou funkcí Brd pro dennodenní život statisíců lidí přiblížit a zapojit je do ochrany těchto zdrojů,“ vysvětlil ředitel divize Hořovice David Novotný. „Vedle toho samozřejmě čisté, zurčící studánky s opravenými stříškami udělají radost všem návštěvníkům lesa,“ dodal.

Harmonogram dalších výprav za brdskými studánkami budou VLS postupně zveřejňovat na svém webu a na sociálních sítích.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto VLS

Štítky Lesy, Brdy, Vojenské lesy a statky, výprava, studánky, voda, prameny, dobrovolníci

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Aleš Cais

Krásná studánka by byla, kdyby byla vůle a pár korun, také pod plzeňským vrchem Chlum na místě bývalé vodárny - proud vody je docela silný, voda je čistá a dojem kazí pouze částečně zdevastovaná cesta díky neregulovanému toku. Ale jak píšu, to by musela být vůle. Ale možná, že mají přednost projekty za miliardy...

Neděle, 4. června 2023, 18:23Odpovědět

Lesníci zvou dobrovolníky na sérii výprav za studánkami  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.