Testy v laboratořích potvrdily výskyt viru ptačí chřipky u osmi uhynulých racků chechtavých nalezených v přírodní rezervaci Nový rybník na Plzeňsku. Státní veterinární správa (SVS) z toho důvodu vydala několik doporučení pro chovatele, jelikož se oblast 10 kilometrů od místa nálezu považuje za rizikovou a hrozí nebezpečí zavlečení nemoci do chovů drůbeže.
„Chovatelům doporučujeme důsledné dodržování opatření biologické bezpečnosti ve svých chovech, zejména aby chránili chované ptáky před kontaktem s volně žijícími ptáky, kteří jsou zdrojem této nákazy,“ uvedli veterináři.
V případě, že zjistí zvýšené úhyny domácí drůbeže, nebo změny v jejich zdravotním stavu, je potřeba vše oznámit na Krajskou veterinární správu SVS pro Plzeňský kraj. Veterináři také žádají, aby lidé i v případě nálezu pěti a více uhynulých ptáků ve volné přírodě kontaktovali veterinu a s mrtvými opeřenci nemanipulovali.
Zvířata infikovaná virem ptačí chřipky jsou otupělá a mají načepýřené peří. Jsou netečná, odmítají se pohybovat, mají dýchací potíže a jsou apatická. Problémy mají i s příjem potravy. Vejce nakažené drůbeže jsou deformovaná a mají tenkou skořápku. Nákaza se vyskytla už i u prasat, psů a koček. Z volně žijících ptáků postihuje nejčastěji labutě, divoké kachny nebo právě racky.
Lidé se mohou virem nakazit pouze kontaktem s infikovanými ptáky nebo jejich výkaly. První zdokumentovaný přenos viru H5N1 na člověka sahá do roku 1997, kdy se v Hong Kongu nemocnění projevilo u 18 lidí, z nichž šest zemřelo. Přenos nákazy z volně žijícího ptáka na člověka dosud nebyl zaznamenán.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.