Natažený prak, gigantické lízátko, legendární paštika nebo rozlitá plechovka s pivem, na kterém si pochutnává přerostlá vosa. To je skromný výčet originálních májek, které staví nadšenci z malé vsi na severním Plzeňsku. Tuto rozvernou tradici místní milují a přespolní mohou jen s napětím čekat, co si tam zase vymyslí.
„Je to už hrozně dávno, ale začalo to u našeho hospodského, který vždy nadával, že je ta májka moc nízká nebo moc křivá. Tak jsme si řekli, že na truc uděláme borovici. Ve výsledku z toho byla taková štětka a ujalo se to. Od té doby jsme si začali vymýšlet různé kraviny. Samozřejmě se na to lidé pokaždé těší, takže se to snažíme ozvláštnit a každý rok to někam posunout,“ vysvětloval před časem Plzeňské Drbně František Valeš, zakladatel Společenstva vykalenejch hřebíků, které má celou tuto taškařici na svědomí.
Na originálně pojatou májku jste mohli v Chotiné narazit už v roce 2000. Od té doby se tam objevilo například čapí hnízdo, palma, eroticky laděný posed s poselstvím „máj – lásky čas“ a velmi úspěšná byla i májka Májka, která proslavila malou vísku i za hranicemi regionu. „Nápadů máme pořád hodně, ale musíme se také řídit tím, co jsme schopni vyrobit. S polepy na plechovku piva nám pomáhal grafik a byl to asi i náš nejnákladnější kousek,“ prozradil Valeš.
Skoro se až nabízí myšlenka, jestli to celé není promyšlený strategický tah, aby májku z čirého obdivu nikdo ze sousední vesnice nepřišel podříznout. Ovšem i kdyby to někoho napadlo, nepochodil by. Májku tu hlídají zuby nehty. A jaká bude letos? To se přijeďte podívat, autoři to totiž nikdy předem neprozrazují. Pokud to ale nestíháte, nemusíte mít obavy. Májka tu totiž stojí po celý rok.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.