Zachráněné labuti se po operaci roztrženého jícnu daří dobře. Zákrok, díky kterému žije, řešila nejen policie

Autoři | Foto Karel Makoň, DESOP

Labutí samici před rokem rybářský háček ošklivě roztrhl jícen a hrozila jí trýznivá smrt. Život jí tehdy zachránila bleskově provedeným invazivním zákrokem přímo v terénu lékařka a zkušená členka plzeňské záchranné stanice živočichů Hana Makoňová. Labuť se sešitým jícnem žije a aktuálně hnízdí v Plzni. Případem se loni zabývala policie, státní veterinární správa, ale překvapivě i veterinární a stomatologická komora.

„Zachráněná labuť loni vyskytovala nejdříve na severním Plzeňsku, potom zřejmě zimovala na Vltavě v Praze a teď se objevila zpět na hnízdišti na Kamenném rybníku v Plzni i se svým partnerem. Potvrdil to odečet jejich ornitologických kroužků. A daří se jí velmi dobře. Kdyby tenkrát zubařka MUDr. Hana Makoňová pohotově a zkušeně nezasáhla, labuť by nepřežila," řekl šéf záchranné stanice živočichů Karel Makoň. Krátce po loňském zveřejnění tohoto případu se ale rozpoutalo doslova peklo.

Skupina veterinárních lékařů, spolu s Komorou veterinárních lékařů (KVL) z druhého konce republiky totiž řešila, zda podat trestní oznámení s podezřením na týrání zvířat na záchrannou stanici a její členku, lékařku Hanu Makoňovou. Zákrok totiž provedla "zubní" lékařka, byť s červeným diplomem z medicíny a jde o členku dobrovolné záchranné organizace, kde se záchranou zvířat zabývá už dvacet let. Diskutující veterináři v uzavřené skupině tlačili na KVL, aby posoudila, zda nedošlo v tomto případě k týrání zvířete neoprávněnou a nekompetentní osobou nebo zda se nejednalo o trestný čin úmyslná propagace týrání zvířat.

Případ nakonec vyřešila Krajská veterinární správa v Plzni, která podle slov svého ředitele Richarda Bílého dospěla k závěru, že došlo k porušení zákona, a to tím, že dotyčná nemá kvalifikaci na ošetřování zvířat. Nicméně nepřistoupili k žádnému potrestání, neboť společenská škodlivost takového skutku v tomto konkrétním případu je naprosto bagatelní. Zákrok byl vyhodnocen jako první pomoc v krajní nouzi, jehož výsledkem byla záchrana zvířete. Samotný zákrok byl proveden odborně a nemusel by se za něj stydět žádný veterinář, konstatoval šéf Krajské veterinární správy v Plzni.

Ke kauze se před rokem vyjádřil také šéf plzeňské záchranné stanice živočichů Karel Makoň, který je manželem uvedené lékařky. Podle jeho slov šlo o adekvátní nezbytně nutnou první pomoc, která zachránila labuti život! Navíc vše se odehrávalo na základě velmi dobrého intuitivního vyhodnocení situace a zkušeností lékařky, která takto zachránila už desítky ptáků.

„Hana pracuje v renomované zubní ordinaci, ošetřuje a operuje lidi. Vedle toho ale dokáže labuť chytit, ošetřit, má veterinární odchytový kurz z Brna, pověření k manipulaci se všemi druhy volně žijících živočichů, výborné výsledky. Provádí mnohem složitější operace a chirurgické zákroky pod lupovými brýlemi, mikro-nástroji na milimetry přesně v dutině ústní u lidí, tak mi nebude nikdo vysvětlovat, že nedokáže adekvátně zašít labuti jícen na lavičce u rybníka,“ zdůraznil Karel Makoň.

Hodnocení článku je 92 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky záchrana labutě, zachráněná labuť, operace jícnu, roztržený jícen, DESOP

Komentáře

Dana Novotná

To si snad dělate srandu, slušní lidi pomáhají na vlastní pěst a kancelářský škodí. To se mi jenom zdá, čest paní doktorce za včasný zásah a patří ji velký dik Novotná Dana

Neděle, 9. dubna 2023, 18:00Odpovědět

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.