Pá 28. 8. 2026Augustýn
Zprávy

Poplach v zoo, ošetřovatelé hledali uprchlého lva. Naštěstí šlo jen o cvičení

Zuzana Pešková3 minuty čtení7. 3. 2023, 16:20
Pracovníci zoo hledali uprchlého lva, naštěstí šlo jen o cvičení a v křoví se schovával plyšák
Pracovníci zoo hledali uprchlého lva, naštěstí šlo jen o cvičení a v křoví se schovával plyšák · Foto: Kateřina Misíková, Záchranná stanice živočichů Plzeň

Z nového výběhu uprchl nebezpečný lev berberský. Tak znělo hlášení, které se dnes rozléhalo v Zoologické a botanické zahradě města Plzně. Návštěvníci ale mohou být v klidu, šlo jen o cvičení, které prověřilo zoology i veterináře ve schopnosti rychle zvíře najít a uspat. Některé Plzeňany bydlící poblíž zoo to ale zaskočilo.

„V zoo uteklo nebezpečné zvíře. Pořád to tam hlásí dokola a nabádají lidi, aby se šli schovat,“ napsal naší redakci v dopoledních hodinách jeden ze čtenářů, který bydlí nedaleko zoologické zahrady v Plzni na Lochotíně. Tato informace ho poněkud zaskočila. Slyšel ale dobře. Z amplionů rozesetých po zahradě opravdu znělo varovné hlášení.

„Veterináři, zoologové, ředitel a další pověření zaměstnanci vyrazili zvíře objevit a uspat, rozběhl se mechanismus ochrany osob přítomných v areálu zoo,“ sdělil mluvčí zoologické zahrady Martin Vobruba. Po necelé hodině zvíře objevili, uspali a odchytili. Jak se ukázalo, šlo o plyšového lva, který skončil v igelitovém pytli.

„Nácvik nebezpečné události za plného provozu je velice důležitou součástí fungování každé zoologické zahrady. Je třeba, aby každý věděl, jak se má v podobné situaci zachovat a co má na starosti,“ uzavřel mluvčí zoo.

Slavní útěkáři: Panda, pelikán i dikobraz

Se zvířecími útěkáři má ale zahrada své zkušenosti. Přes týden byla například na útěku ohrožená panda červená. Po tříletém samci jménem Nepál pátrali zaměstnanci zahrady i široká veřejnost. Nakonec zahlédl drobnou šelmu svědek v lese mezi Radčicemi a Sylvánem. Pandu se nakonec podařilo odchytit a v pořádku dostat zpět do výběhu. Zahrada to vše vzala s humorem a uspořádala posléze například charitativní běh s názvem „Vypalte za Nepálem“. Populární jsou také dárkové poukazy, kterými mohou lidé podpořit péči o vybrané zvíře. Ten pro pandu nese příhodný název „Dárkový poukazu na únikovou hru.“

V minulosti si na Borskou přehradu zaletěl pelikán, foto: Záchranná stanice živočichů Plzeň

Samec pandy ale nebyl prvním zvířetem, které se vydalo ze svého výběhu na menší výlet. V červenci 2019 uletěl ze zahrady pelikán, kterého později hasiči a zvířecí záchranáři odchytli na Borské přehradě. Pelikán ve větrném počasí zamířil ze zoo přes areál Škodovky na jih k první velké vodní ploše. Deset dní byl na svobodě také dikobraz, který ze zoo utekl v roce 2017, odchytli ho opět členové záchranné stanice živočichů.

„Odchyt nám trval dvě hodiny. Bylo to náročné, jedná se o velice rychlé zvíře. Nejprve nám zmizel v hustém křoví, systematicky jsme ho tlačili směrem ven, přičemž se schoval do své čerstvě vyhrabané nory pod borovicí. Pozadu vytáhnout nešel, a tak jsme ho museli vykopat. Tří jsme pak měli co dělat, aby nám neutekl. Je to opravdu silné a mrštné zvíře, navíc jeho ostny jsou tvrdé a píchnutí je dosti bolestivé," takto popsal náročný zásah šéf záchranné stanice Karel Makoň.

V minulosti chovatelé hledali také uprchlou kapybaru, jeřába, lemura či ptáka hadilova. Na svobodě byli většinou jen jeden den, někteří ani neopustili areál zoo.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Němec proletěl s autem staveništěm jako neřízená střela a pak narazil do strojeDoprava

Němec proletěl s autem staveništěm jako neřízená střela a pak narazil do stroje

Německý řidič se svým automobilem u hraničního přechodu Rozvadov proletěl místem, kde se aktuálně opravuje silnice. Vozidlo smetlo dopravní značení a jízdu ukončilo nárazem do pracovního stroje. Při nehodě se motorista zranil. Vzápětí se ukázalo, proč řidič vletěl jako neřízená střela do staveniště.

ČEZ Family Run Aquapalace 2026 je rodinný běh plný pohybu, zábavy a společných zážitkůZprávy

ČEZ Family Run Aquapalace 2026 je rodinný běh plný pohybu, zábavy a společných zážitků

Chcete si užít den plný pohybu, zábavy a rodinné pohody? V sobotu 12. září 2026 se uskuteční už 7. ročník ČEZ Family Run Aquapalace Praha. Rekreační běh propojí sportovní zážitek s příjemnou rodinnou atmosférou a pestrým doprovodným programem. Účastníci navíc za dokončení sedmikilometrové trasy získají celodenní vstupenku do Vodního světa Aquapalace Praha. Generálním partnerem akce je Skupina ČEZ.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook