Západočeskou metropoli dlouhé roky trápí zvýšený výskyt divokých prasat. Aktuálně se divočáci zdržují v oblasti Mikulky a Roudné, kam přichází za potravou. Velkým lákadlem jsou pro ně černé skládky a neudržované pozemky, které jim poskytují úkryt. Město chce proto jejich majitele oslovit, aby situaci pod hrozbou sankce napravili. V sobotu také budou myslivci odstřelovat divočáky v lesích mezi Malesicemi, Radčicemi a Chotíkovem.
„Největší problémy s divočáky jsou v oblasti Mikulky. Divoká prasata přitahují do této oblasti přes nový silniční průtah z oblasti Boleveckého rybníka a druhá skupina přitahuje směrem od řeky od nového kruhového objezdu,“ popsal náměstek primátora pro oblast dopravy a životní prostředí Aleš Tolar (STAN). V těchto místech sledují pohyb divočáku už od roku 2020, kdy se vyskytovala na pravém břehu Berounky pod teplárnou a pivovarem. Kvůli odstřelům se divočáci přesunuli na druhý břeh.
Pracovníci magistrátního odboru životního prostředí pečlivě s pomocí kamerových záznamů a hlášení od občanů výskyt divokých prasat monitorují. Faktem je, že zvířata se dnes pohybují ve zmíněných lokalitách ve večerních, nočních a brzkých ranních hodinách.
Pátek, 30. prosince 2022, 09:01
Zničené zahrady ale také fotbalové hřiště na Košutce v Plzni mají na svědomí divoká prasata, která se stahují za potravou čím dál blíže k městské zástavbě. Divočáci se pohybují také v okolí frekventované komunikace Na Sudech, kde zvířata přecházela...
„Hlavním důvodem jejich výskytu je jednoduché získání potravy. Ta je v lokalitě vinou velkého množství černých skládek. Při aktivním vyhledávání potravy pak prasata mohou navštívit přilehlé zahrady a sekané trávníky. Druhým a stejně závažným důvodem je dostatečné množství krytu. Uvedené území je jen částečně hospodářsky využíváno, orná půda leží ladem, zarůstá a veškerý porost umožňuje dostatečný a bezpečný kryt pro černou zvěř,“ upozornil Tolar.
Město chce proto zatlačit na majitele zpustlých pozemků, aby o ně náležitě pečovali. „Budeme vyzývat majitele pozemků k urychlené nápravě i pod sankcí. Protože kdybychom ukázněnost občanů v dané lokalitě vyřešili, to znamená problematiku černých skládek a péči o pozemky, prasata by v daném území nebyla, neboť by neměla důvod sem přicházet,“ podotýká vedoucí magistrátního odboru životního prostředí Dagmar Svobodová Kaiferová.
Uvedené pozemky jsou vedeny jako nehonební a vzhledem k obrovskému pohybu lidí je odstřel divočáků velmi nebezpečný. Navíc je výkon práva spojený se souhlasem vlastníka nemovitosti. „Zároveň jsme vyjednali s uživateli nejbližších honiteb, zejména v části okolo Velkého boleveckého rybníka, Pecihrádku a prostoru za městskou čistírnou odpadních vod, souhlasy kvůli lovu divokých prasat,“ řekla Kaiferová.
Dalším krokem je intenzivní lov v honitbách, který je nejúčinnější ke snížení stavu černé zvěře a osvědčil se i v jiných územích města Plzně. „Jedno ulovené prase v problematické lokalitě situaci nevyřeší, ale deset prasat ulovených v místě, odkud migrují, je významným opatřením,“ dodala.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.