Počasí dnes1 °C, zítra2 °C
Pátek 22. listopadu 2024  |  Svátek má Cecílie
Bez reklam

Skoro polovina požárů během svátků připadá na Štědrý den. Co dělat, aby místo Ježíška nepřijeli hasiči?

Někdy stačí chvilka nepozornosti a poklidné vánoční svátky se v mžiku promění v noční můru. Špatně vyrobený adventní věnec nebo uschlý stromeček ve spojení s prskavkou se může postarat o vypálený byt a v horším případě také o bolestivá zranění. Jen loni hasiči na Štědrý den vyjížděli ke 46 požárům. Až do 26. prosince jich pak měli na kontě 127, přičemž se zranilo 23 osob.

Loni hasiči v rámci ČR zasahovali v období od první adventní neděle do 26. prosince u 1224 požárů, při nichž bylo 120 zranění a devět lidí zemřelo. V drtivé většině případů stály za požárem zápalky nebo svíčky.

„Požáry ani dopravní nehody si volno na svátky nevybírají. Každý rok ve statistikách zaujímají významnou část. V loňském roce během vánočních svátků od 24. do 26. prosince zasahovali hasiči u 127 požárů, při kterých se zranilo 23 osob. Z toho téměř 40 procent požárů připadlo na Štědrý den,“ vypočítává mluvčí krajských hasičů Petr Poncar. Tato čísla platí pro celou republiku. 

Loňské svátky také poznamenaly vážné dopravní nehody, kterých bylo dohromady 176, což je výrazně nejvíc za posledních šest let. „Vzhledem k tomu, že Vánoční svátky lidé prožívají více emocionálně, jsou následné škody na psychice člověka v případě neštěstí větší. Proto je nutné nezapomínat na obezřetnost a opatrnost,“ varuje Poncar a spolu s kolegy má pro naše čtenáře několik rad, aby nebylo třeba jejich zásahu.

Adventní věnce, svíčky a prskavky 

Adventní věnec bychom nikdy neměli nechávat hořet bez dozoru. Samozřejmostí by také mělo být to, že jej umístíme na nehořlavou podložku. „Adventní věnce plněné pilinami a bez nehořlavých podložek jsou určeny pouze k dekoraci a svíčky na nich bychom nikdy neměli zapalovat. Rizikové jsou i věnce, kde není dostatečně připevněný držák pod svíčku nebo je kolem svíčky příliš mnoho chvojí,“ upozorňují hasiči.

Ani svíčky nebo prskavky bychom rozhodně neměli nechávat hořet bez dozoru. Při odchodu z místnosti by mělo být samozřejmé, že je uhasíme. „Ve vzdálenosti 10 centimetrů od plamene svíčky může být teplota až 200 stupňů Celsia, což stačí k zapálení papíru, plastu či textilií,“ připomínají hasiči.

Od prskavky chytil vánoční stromek, nedopadla jsem vůbec dobře, vzpomíná Michaela

I poklidné svátky se mohou obrátit v noční můru! Jednou z těch, kdo ji sami prožili je i maminka dvou dcer, která teď svým příběhem chce upozornit na rizika požáru při zapalování prskavek nebo svíček v domácnosti. Popálila jsem si obě ruce, celý...

 

Zapálenou svíčku vždy dáváme na nehořlavou podložku a dostatečně daleko od hořlavých materiálu jako jsou třeba záclony. Není vhodné je také umisťovat do polic ve skříňkách. Zapálené prskavky taktéž držte dál od hořlavých materiálů i od těla. „Před uložením do komunálního odpadu použitou prskavku zchlaďte například namočením do nádoby s vodou nebo zapíchnutím do sněhu,“ doporučují odborníci.

Elektrické dekorace

Velkou neplechu dokážou napáchat také elektrická světélka a dekorace. Nakupovat bychom je měli pouze v kamenných obchodech, kde je možné ověřit certifikaci pro český trh. „Vždy dodržujte návod k jejich použití. Důležité jsou zejména informace: do jakého prostředí je výrobek určen, jak dlouho smí být v provozu (svítit) a jaký je jejich maximální příkon,“ radí hasiči. Po rozbalení z krabice zkontrolujte stav elektrických kabelů, zda nejsou například polámané, aby nedošlo ke zkratu.

Pozor na troubu a sporák

Lidé by neměli nechávat bez dozoru ani plamen plynového sporáku. U pečení a vaření je třeba dávat pozor na samotné vznícení potravin, oleje nebo například obalů od pokrmů. Pokud se vznítí olej na pánvi, nikdy požár nehasíme vodou. Celou situaci tím akorát zhoršíme. „Vypněte přívod energie, zakryjte pánev poklicí, plechem nebo mokrou utěrkou, a oheň bez přístupu vzduchu nechte uhasnout,“ dodávají hasiči.

Pro Vánoce jsou typická zranění spojená s přípravou jídla, která častěji mívají ženy. Z nedávného průzkumu Generali České pojišťovny vyplynulo, že 61 procent lidí se někdy zranilo při vaření. V drtivé většině šlo o ženy. Na vině často bývá manipulace s horkými plechy, práce s nožem či třeba potřísnění vařícím olejem.

Ohodnoť článek

Foto HZS ČR

Štítky požáry, Vánoce, adventní věnec, prskavka, prevence, požár na vánoce, hasiči

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Skoro polovina požárů během svátků připadá na Štědrý den. Co dělat, aby místo Ježíška nepřijeli hasiči?  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.