Počasí dnes25 °C, zítra23 °C
Čtvrtek 1. června 2023  |  Svátek má Laura

Stavbami roku Plzeňského kraje jsou bytový dům Jetelová, dřevostavba Útulnoff a Paluba Hamburk

Celkem 19 staveb postoupilo do užšího výběru prestižní soutěže Stavba roku Plzeňského kraje. Odborná porota ocenila tři díla, a to bytový dům v Jetelové ulici v Plzni, rekreační objekt Útulfoff v Milínově na jižním Plzeňsku a hojně diskutovanou Palubu Hamburk u hlavního nádraží. U veřejnosti uspěla přeměna nevyužitých veřejných záchodků na kavárnu u parku Homolka na Slovanech.

„Všechny nominované stavby byly zkolaudované nebo zprovozněné v loňském roce, který byl pro stavebnictví velmi náročný. To se však na těchto dílech nijak nepodepsalo, naopak jejich nesporná kvalita nás vedla k udělení Titulu Stavba roku Plzeňského kraje ve třech kategoriích a rozhodli jsme se docenit i několik dalších staveb,“ vysvětluje předseda odborné poroty Miloslav Michalec.

Bytový dům Jetelová odborníci ocenili za jeho urbanistické a architektonické řešení v prostoru významné rezidenční čtvrti města. Originální dřevostavba v Milínově uspěla díky netradičnímu řešení a zdařilému splynutí s okolní přírodu. Porota ocenila také prostranství před plzeňským nádražím známém jako Paluba Hamburk. Líbil se jí zejména inovativní přístup, který hodnotí jako významný krok ke zvýšení kvality veřejného prostoru.

Před rokem vyrostla u hlavního nádraží Paluba Hamburk, stavba z kontejnerů oslavuje první výročí novou výstavou

Dříve nevzhledná lokalita, kde se jen prášilo a parkovala tam auta, se před rokem proměnila v místo, kde mohou lidé posedět, dát si nějaké občerstvení anebo se rozhlédnout po okolí z dvanáctimetrové vyhlídkově věže. Vše taktéž doplňují umělecká...

Zabodovala také rekonstrukce u parku Homolka, kde se původní veřejné záchodky proměnily v útulnou kavárnu s terasou. Nyní jde o jedno z nejnavštěvovanějších míst v této části města. Dílo získalo Cenu poroty a uspělo také v diváckém hlasování.

Obnova kostela Nanebevzetí Panny Marie v Plasích získala Cenu hejtmana Plzeňského kraje.  „Obnova a zachování kulturních památek patří k odkazu budoucím generacím. Velmi si ceníme celkového přístupu k rekonstrukci nejstarší stavby plaského kláštera, která velmi dobře navazuje na zdařilé úpravy okolních objektů s ohledem na to, že kostel je neodmyslitelnou součástí celého komplexu. Díky pečlivé práci zedníků, štukatérů, restaurátorů a množství odborných konzultací s předními českými odborníky se kostel stal významným středem plaského kláštera,“ vyzdvihl hejtman Rudolf Špoták (Piráti).

 

Cenu ministerstva průmyslu a obchodu získala revitalizace a rekonstrukce brownfieldu v areálu hospodářského dvora v památkově chráněné tvrzi v Bělé nad Radbuzou na Domažlicku. Čestná uznání dostaly hasičské zbrojnice v Chodském Újezdě na Domažlicku a v Letinech na Plzeňsku, revitalizace katedrály sv. Bartoloměje a nová ulice Na Sudech v Plzni.

Do letošního ročníku bylo celkem přihlášeno 37 staveb, tedy jen o tři méně než loni. V minulém roce získala titul Stavba roku dostavba východního ambitu kláštera v Mariánské Týnici, rekonstrukce Kulturního centra – Pivovar Domažice a Atriový dům ve Svahu v Plzni. Nejvíce hlasů veřejnosti získalo prodloužení tramvajové trati na Borská pole.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Stavba roku Plzeňského kraje

Štítky Stavba roku, architektura, novostavby, bytový dům Jetelová, Útulnoff, Paluba Hamburk, Plzeňský kraj, Hamburk, bytový dům, Plzeň, rekonstrukce, kostel, Nanebevzetí Panny Marie, Rudolf Špoták, okres Domažlice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Založením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.