Rekonstrukce kláštera v Kladrubech vyjde na 146 milionů korun

Autoři | Foto Klášter Kladruby

Poklepáním na základní kámen byla zahájena stavební část projektu na obnovu kláštera Kladruby u Stříbra. Cílem projektu Života v řádu je obnova části exteriérů a interiérů nového a starého konventu, která přinese dvě nové prohlídkové trasy a zpřístupní dosud uzavřené části. Obnova barokního areálu, která bude stát přes 146 milionů korun, bude financována z větší části z evropské dotace i ze státních prostředků.

"Klášter bude připomínat život v řádu, jak zde mniši žili, částečně duchovním životem, ale zabývali se také různými praktickými činnostmi. Tomu se například bude věnovat prostor, který se nazývá fraterie, kde se mniši věnovali knižní vazbě, zpracování bylin a toho, co vypěstovali na svých zahradách, nebo uměleckým činnostem," řekl ředitel jihočeského národního památkového ústavu (NPÚ) Petr Pavelec.

Součástí první prohlídky bude prostor rajského dvora starého konventu s klášterní zahradou. Druhý okruh představí muzejní expozici zaměřenou na působení knížecího rodu Windischgrätzů v Kladrubech.

Rekonstrukce potrvá dva roky a dokončena by měla být v zimě 2022. Nová část areálu by tak měla být veřejnosti přístupná od jara roku 2023. Zdárnému dokončení projektu dnes požehnal generální vikář Biskupství plzeňského Jakub Holík.

Restaurováno bude více než 175 uměleckých předmětů z depozitáře kláštera a obnoví se přes 300 metrů ambitových chodeb. V areálu vznikne také nový prostor pro výstavy a konference i odpočinkové zóny pro návštěvníky. V budovách bude vybudována nová elektroinstalace, vodovod a kanalizace. V rámci projektu bude na rajský dvůr vysázeno 84 druhů rostlin a 540 růží.

Bývalý benediktinský klášter byl založený před 900 lety. Jeho dominantou je kostel přestavěný architektem Janem Blažejem Santinim, další významnou stavbou je nový konvent od Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Klášter ročně navštíví přibližně 17.000 lidí.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Kladruby, klášter, rekonstrukce, projekt, Kladruby nad Labem, Kladrubský klášter, Národní památkový ústav, Jan Blažej Santini-Aichel, Kilián Ignác Dientzenhofer, Jakub Holík

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.