Plné ruce práce mají během jarních prázdnin horští záchranáři i chirurgové a ortopedi v Klatovské nemocnici. Právě toto zařízení je hlavní spádovou nemocnicí pro Šumavu, největší zimní turistické centrum v kraji. Počet ošetřených pacientů se během jarňáků zvedá až o 20 procent. Ještě horší situaci očekávají lékaři o nadcházejícím víkendu, kdy začínají prázdniny dětem z Plzně.
Počet ošetřených zranění se během jarních prázdnin zvýší oproti jiným částem zimy v Klatovské nemocnici zhruba o 15 až 20 procent. A v případě prázdnin v Plzni i víc než o čtvrtinu.
Předcházet úrazům pomůže také dobře seřízené lyžařské vybavení, bezpečnostní prvky a zejména helmy, zodpovědné pití alkoholu, respektive jeho nepití, pokud lyžuji nebo se na lyže chystám. V zahraničí navíc hrozí za alkohol na lyžích i vysoké pokuty.
„Z vlastních sportovních zimních zranění se jedná hlavně o pohmožděniny nebo i zlomeniny rukou, nejčastěji předloktí a zápěstí, ale i dolních končetin, dále o poranění hlavy a hrudníku. Příčinou jsou pády z lyží, ale třeba i srážky nebo nárazy při jízdě na běžkách nebo bobech či saních,“ shrnul primář chirurgického oddělení Klatovské nemocnice Zdeněk Bytel.
Za zranění může často rychlá a zřejmě ne úplně ohleduplná jízda na sjezdovkách, kdy mohou být následky často fatální i přes použití adekvátních ochranných pomůcek. „Tato zranění dost často ošetřujeme v odpoledních hodinách, kdy jsou zřejmě lidé unavenější a méně pozorní, nebo se případně na některých svazích tvoří boule,“ myslí si primář.
Také horská služba pravidelně informuje o svých zásazích. Naposledy museli využít pomoci z kolegů z Německa, protože český vrtulník zrovna zasahoval jinde. Jednalo o úraz po pádu z malé skály.
Řada zranění končí také na ortopedii, přičemž ta v Klatovské nemocnici je jedinou v rámci jižní poloviny Plzeňského kraje. „V tomto ročním období vidíme nárůst především úrazů zápěstí, kde se většina z nich operuje. Prokazatelný je i nárůst zlomenin hlezenného kloubu, tedy v kotníku, což většinou souvisí se zhoršením klimatických podmínek. A konkrétně z horských středisek jsou k nám přiváženi lidé, u nichž dominuje poranění kolenních kloubů,“ říká primář ortopedického oddělení v Klatovech Martin Švagr.
V posledních letech přibývají zranění z lyžování ve volném terénu mimo tratě. Jízda mimo upravené tratě v neznámém terénu zakrytém sněhem může být přitom nejen riskantní a nebezpečná, ale také nelegální.
Upozorňuje i na zlomeniny horní části stehenních a pažních kostí. Především kvůli uklouznutí, což se často týká starších osob. „Prakticky každý den máme příjem jednoho seniora,“ doplňuje Švagr. Vnímá ale například i trvalý nárůst přetržených šlach dvouhlavého svalu paže v oblasti horní části předloktí. Často je na vině přetížení organismu. „Našimi obvyklými pacienty v tomto období jsou děti,“ dodal.
Lidé by pády na lyžích i další karamboly neměli podceňovat. „I když třeba nedojde přímo ke zlomenině a zraněný se může pohybovat, doporučuji při jakýchkoli vnitřních bolestech zejména v oblasti břicha, hrudníku či hlavy vyhledat odbornou lékařskou pomoc. Vnitřní zranění, která nejsou na první pohled vidět, mohou mít vážné zdravotní následky. Vždy je lepší je buď vyloučit, nebo zachytit včas a zahájit co nejrychleji adekvátní léčbu,“ dodává Bytel.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.