Počasí dnes3 °C, zítra5 °C
Středa 13. listopadu 2024  |  Svátek má Tibor
Bez reklam

Chráněné krajinné oblasti přispívají podle odborníků k rozvoji šetrného lesního hospodaření

V souvislosti s připravovaným vyhlášením chráněné krajinné oblasti Krušné hory se hodně diskutuje o tom, jestli bude pro hospodaření v lesích přínosem, nebo naopak zásadní komplikací. Podle odborníků z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) zkušenosti ze stávajících CHKO ukazují, že lesní hospodaření lze nastavit tak, aby bylo šetrné k přírodě a zároveň to bylo přijatelné i pro správce a majitele lesů.

„Každá chráněná krajinná oblast je specifická. Společné mají to, že chrání vedle jedinečných přírodních hodnot také krajinu jako celek, ve kterém lidé žijí a vtiskli mu nezaměnitelný ráz. V lesích se proto samozřejmě s ohledem na přírodu nadále hospodaří. V místech, kde platí určitá omezení, mají vlastníci právo na finanční kompenzaci,“ vysvětluje František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, která spravuje 24 chráněných krajinných oblastí.  

Přírodní památka a botanický klenot Českého lesa je větší, vzácnou louku nově chrání remíz

Přírodní památka Hvožďanská louka, druhově nejbohatší území v chráněné krajinné oblasti Český les, se letos na podzim rozrostla o remíz, který ji chrání před splachy hnojiv a pesticidů z okolních polí. Lokalitu o rozloze téměř sedm hektarů tvoří...

  

Podle nich panuje obecná představa, že v I. a II. zóně, tedy nejcennějších místech CHKO, nelze při těžbě využívat harvestory. „Nikoli, někdy může být harvestor k přírodě naopak šetrnější než jiné způsoby těžby. Zkušenosti řady vlastníků či správců lesa ukazují, že hospodaření v lesích CHKO lze nastavit tak, aby je nezatěžovalo,“ doplnil Pelc.

Podobně hovoří i správci CHKO Český les. I tam se snaží v lesích využívat principy přírodě blízkého hospodaření. „V oblasti Čerchova, kde jsou velké části lesa ponechány bez lidského zásahu a bez těžby dřeva a jedná se o hůře dostupná plochy a příkré svahy, dostáváme finanční kompenzace. Na spoustě dalších míst vnášíme více melioračně zpevňujících dřevin, než nám ukládá lesní hospodářský plán, budujeme oplocenky či tůně. AOPK ČR nám tyto činnosti proplácí například z Programu péče o krajinu,“ dodal Josef Forst, ředitel Městských lesů Domažlice. 

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Zuzana Růžičková

Štítky CHKO, Český les, CHKO Krušné hory, AOPK ČR, šetrné lesní hospodaření

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Chráněné krajinné oblasti přispívají podle odborníků k rozvoji šetrného lesního hospodaření  |  Domažlicko  |  Z kraje  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.