Přírodní památka Hvožďanská louka, druhově nejbohatší území v chráněné krajinné oblasti Český les, se letos na podzim rozrostla o remíz, který ji chrání před splachy hnojiv a pesticidů z okolních polí. Lokalitu o rozloze téměř sedm hektarů tvoří mozaika luk a solitérních dřeviny. Roste tam také velké množství druhů rostlin, řada z nich patří mezi vzácné, chráněné a ohrožené. Hvožďanská louka je zároveň jediným místem výskytu kriticky ohroženého motýla modráska hořcového.
„Aby zdejší louky zůstaly druhově pestré se spoustou vzácných druhů, je nutné o ně pečovat. Od vzniku CHKO, tedy již téměř dvacet let, louky pravidelně kosíme a paseme. Tuto péči financujeme z Programu péče o krajinu. Před deseti lety jsme mezi loukou a polem vysázeli původní druhy dřevin a křovin jako ochrannou bariéru před splachem nežádoucích živin,“ popisuje Markéta Kašparová, botanička z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK).
Nadbytek živin v louce totiž vytvářel prostor pro kopřivy, šťovíky nebo kulturní druhy trav a ty pak vytlačovaly vzácné druhy rostlin. „Remíz se stal nyní součástí zvláště chráněného území. V příštím roce do něj dosadíme další dřeviny, abychom posílili jeho ochrannou funkci,“ doplnila Kašparová.Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.