sobota 4. července 2020 Prokop

V Plzni začal soud s Albertem Aliu obžalovaným z vraždy družky

U Krajského soudu v Plzni dnes začalo hlavní líčení se čtyřiačtyřicetiletým kosovským Albáncem Albertem Aliu, který čelí obžalobě z vraždy jeho družky. Muž podle obžaloby loni v říjnu v Rokycanech střelil do hlavy svou sedmatřicetiletou družku nelegálně drženou zbraní. Skutku se dopustil ve zkušební lhůtě, neboť v srpnu 2017 byl podmínečně propuštěn z vězení, kde si odpykával desetiletý trest za obchodování s drogami do Německa. Za vraždu mu hrozí až 18 let vězení, obžaloba ho viní i z nedovoleného ozbrojování.

Aliu podle obžaloby loni 18. října kolem 22:00 přijel svým autem před jednu rokycanskou firmu, před níž byla v autě jeho družka. Vystoupil ze svého vozu a šel k autu, v němž žena seděla na sedadle spolujezdce. Otevřel u ní dveře a po krátké hádce vytáhl z vnitřní kapsy bundy pistoli ráže devět milimetrů, namířil jí ženě do obličeje a vystřelil, uvedl v obžalobě státní zástupce.

Střela prošla ženiným obličejem, roztříštila čelist, vyrazila dva zuby, prošla jazykem, odlomila části dvou krčních obratlů, roztrhla páteřní tepnu a poškodila míchu. Žena i přes vysoce odbornou péči na neurochirurgické klinice plzeňské fakultní nemocnice o 11 dní později zemřela. V okamžiku, kdy na ni Aliu vystřelil, seděl na zadní sedačce auta jejich pětiletý syn, stojí ve spise.

Rodiče, sestra a děti zavražděné ženy se připojili s nárokem na náhradu újmy za víc než deset milionů korun, z toho pro každé z dětí ve věku 14, devět a šest let chce ženina rodina po třech milionech korun. Zdravotní pojišťovna požaduje náhradu dalšího půl milionu korun.

Aliu podle dokumentace po činu nasedl do auta a ujel pryč, zadržela ho o necelé dvě hodiny později zásahová jednotka na plzeňském sídlišti před domem, v němž žije jeho bratranec.

Za obstarávání pervitinu a heroinu zájemcům v Německu odsoudil plzeňský soud Aliu v roce 2011. Předtím ho ale soudy dvakrát osvobodily. Trest mu vyměřil až napotřetí nový senát, který nařídil vrchní soud. Aliu se pak vyhýbal nástupu do vězení a policie ho zadržela až v roce 2013 po dramatické honičce na dálnici D5.

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky ČR, soud, vražda, Plzeň

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.