neděle 5. července 2020 Státní svátek - Cyril a Metoděj

Chotíkov začne po prázdninách odstraňovat následky požáru lesa

Obec Chotíkov u Plzně začne po prázdninách odstraňovat následky požáru svého lesa. Při největším letošním lesním požáru v kraji tam koncem dubna shořelo 4,62 hektaru porostů, většinou borovic, ale i modřínů, bříz a dubů. Jde o rekreační les pod vrchem Krkavec, kam chodí stovky lidí, zejména z plzeňského sídliště Lochotín. Neživé jsou skoro všechny stromy a i ty, co jsou trochu zelené, asi odejdou kvůli suchu také, řekl dnes lesní správce Otakar Plešmíd. Porosty byly staré od devíti do 123 let. Obec vlastní 308 hektarů lesa.

"Čekali jsme na pojišťovnu, aby vše zkontrolovala. Musíme vybrat firmu a v září říjnu by se to mohlo vytěžit a odvézt," uvedl. Zničené dřevo se využije většinou na štěpku a jako palivové dřevo. Plocha se musí do dvou let znovu zalesnit, dřeviny jsou podle správce určené podle druhu půdy. "Tedy listnáče a nějaké borovice. Uvidíme, jaké budou sazenice," uvedl.

Obce už má předběžně vyčíslenou škodu na jeden milion korun. Pojišťovna by mohla hradit kromě škody na porostech také náklady na zalesňování. Podle Plešmída se cena za hektar bude odvíjet od ceny a stáří sazenic, pohybuje se od 80 tisíc do 90 tisíc Kč/ha, k tomu se musí připočítat oplocení a další náklady. Cena sazenic jde nahoru, uvedl.

Podle starostky Chotíkova Evy Hirschfeldové se les hned zalesňovat nesmí. Musí se nechat nějakou dobu bez zásahu, aby se zjistilo, zda se ještě některé stromy zazelenají. "Správce to teď bude vyhodnocovat. Za rok se to může začít zalesňovat, na to už máme nějaké dobrovolníky," uvedla. Podle ní se budou muset v dohledné době vyřezat neživé stromy, hlavně ze zhruba jednohektarového ohniska, které odhalila termokamera. Obec měla les pojištěný. "Přesnou škodu se teprve dozvíme od pojišťovny," uvedla. Podle starostky bude také záležet na tom, kolik bude obec schopna z lesa vytěžit a kolik bude stát obnova.

"Pátrání už bylo uzavřené, ale pachatel je neznámý," řekla starostka. Podle ní se i odborníci přiklálnějí k tomu, že oheň zřejmě vznikl od cigaretového nedopalku. Obec nyní les víc hlídá, jezdí tam pravidelně dobrovolní hasiči z Chotíkova.

Autoři | Foto HZS

Štítky ČR, lesy, požár, správa, obce, Plzeňský

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.