Počasí dnes27 °C, zítra26 °C
Úterý 16. července 2024  |  Svátek má Luboš
Bez reklam

Nový bezpečnostní dispečink městské policie detekuje výstřely, rozbití skla a křik. Ohlídá kvalitu ovzduší i stoupající hladinu řek

Zcela nový bezpečnostní dispečink používá plzeňská městská policie. Systém integruje různé bezpečnostní prvky a zdroje dat. Kromě záběrů z kamer pracuje například i s čidly detekujícími nárůst hladiny vodních toků, kvalitu ovzduší nebo využívá inovativní technologii pro detekci výstřelů, rozbití skla a křiku.

Podstatou bezpečnostního dispečinku je inteligentní vyhodnocování informací s využitím automatizace a umělé inteligence. „Vytvořili jsme místo, ve kterém se propojují, zpracovávají a vyhodnocují informace z různých systémů, které ve městě máme, přičemž dokážeme využít umělou inteligenci a předem nastavená pravidla a podmínky tak, aby nám dávaly přesné informace, co a kde se děje a kterou situaci musí vyřešit operátor,“ vysvětlil Libor Červený, ředitel Úseku infrastruktury Správy informačních technologií města Plzně.

Pracovníci městské policie tak mohou rychle reagovat na již konkrétní události. Doposud byly k dispozici pouze monitory s živým obrazem z městského kamerového systému a před nimi obsluha, která sledovala zobrazované situace. Tento nový systém je mnohem propracovanější, strážníci mají k dispozici obrazovkovou stěnu s bezpečnostním dispečinkem jako řídícím centrem a už v podstatě pouze reagují na jednotlivá upozornění.

Systém dokáže například upozornit na vozidlo, které vjelo do zákazu vjezdu, případně na základě zadání strážníků dohledat určitý typ vozidla. Velmi specifická je pak technologie na detekci střelby a křiku. Za ní stojí inovativní plzeňský startup JALUD Embedded, který s ní boduje v mnoha zahraničních metropolích. „Jednoduše řečeno – přidáváme ke stávajícímu kamerovému systému, tedy zraku, další smysl – sluch. U vážných událostí hrají roli vteřiny, a proto jsme vyvinuli řešení pro detekci zájmových zvuků. Naše zařízení zkracuje nahlášení nebezpečné události ze zhruba sedmi minut na pouhých pět sekund. Hlídáme tak panický křik v ulicích, rozbité výlohy, ale jde také o včasnou detekci střelby, výbuchu a podobně. Díky našemu systému se daří minimalizovat falešné poplachy a dát bezpečnostním sborům možnost pracovat tam, kde je to třeba,“ popsal zaměření firmy její ředitel Lukáš Svoboda.

Dvakrát za jednu noc spustily alarm speciální detektory, které na ulici rozeznají zvuk střelby, panických výkřiků a tříštění skla

V ostrém provozu se opět v centru Plzně osvědčily speciální SED detektory, které na ulici rozeznají zvuky střelby, panických výkřiků a tříštění skla. Jeden z detektorů vpodvečer upozornil operačního strážníka městské policie na možný incident v...

Kromě záznamů z kamer, které tvoří základ chytrého dispečinku, se přidaly další technologie. Město využívá například čidla, která dokáží detekovat nárůst hladiny vodních toků nebo monitorují znečištění ovzduší. „Momentálně jednáme s krajským úřadem, protože bychom chtěli do systému zapojit i čidla, jež jsou nasazena na tocích v Plzeňském kraji, to by dalo operátorovi možnost vyhodnotit rizikovou situaci zvýšení hladiny toků v západočeské metropoli dříve, než se projeví na čidlech ve městě. Jednáme také s tvůrci aplikace Záchranka o propojení systémů. Celkově se snažíme na systému dál pracovat, aby jeho využití přineslo co největší efekt,“ informoval Libor Červený.

Chytré řešení si pochvalují politici z vedení města

„Těší mě fakt, že se na projektu podíleli mladí inovátoři z úspěšného startupu JALUD Embedded, jejichž podnikání je od začátku nedílně spojeno s Plzní. Jejich detektory střelby a křiku jsou obrovskou inovací ve světě bezpečnostních technologií. Věřím, že podobných projektů, v nichž se podaří posouvat hranice běžně dostupných řešení, bude přibývat,“ řekl Daniel Kůs (Piráti) radní města Plzně pro oblast Smart Cities a podporu podnikání.

„Bezpečnost občanů je jedna z našich hlavních priorit, proto se snažíme využívat všechny dostupné možnosti, aby se lidé v Plzni cítili dobře. V tomto konkrétním případě jsme využili moderních technologií, díky kterým můžeme být vždy o krok napřed. Ať už jde o zásah policie, hasičů nebo záchranářů, vždy mohou tyto složky díky moderním technologiím zareagovat rychleji na krizovou událost a zvýšit bezpečnost všech Plzeňanů,“ uvedl radní města Plzně pro oblast bezpečnosti a prevence kriminality Jiří Winkelhöfer (PRO Plzeň).

„Nový bezpečnostní dispečink byl implementován do stávajícího operačního oddělení městské policie. Tyto moderní technologie jsou přínosem pro zefektivnění naší činnosti v praxi. Především jako hlavní pozitivum vnímáme zrychlení doby reakce na vzniklou událost,“ uvedl Tomáš Petřík, jenž je dočasně pověřen velením Městské policie Plzeň.

Ohodnoť článek

Foto Městská policie Plzeň

Štítky bezpečnostní dispečink, městská policie, detekce výstřelů, kvalita ovzduší, hladina vodních toků

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Nový bezpečnostní dispečink městské policie detekuje výstřely, rozbití skla a křik. Ohlídá kvalitu ovzduší i stoupající hladinu řek  |  Krimi  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.